banner303

Satılık Ev Arayanların Dikkat Etmesi Gereken Detaylar

İlk defa satılık ev alacak olanların dikkat etmeleri gereken belli detaylar bulunur. Yatırım amacıyla satın alınan evler, bazı konulara dikkat edilmemesi sebebiyle kısa sürede satın alındığı fiyattan daha düşük bedele elden çıkarılmak durumunda kalınabiliyor.

Satılık Ev Arayanların Dikkat Etmesi Gereken Detaylar ABONE OL

Satılık Ev Arayanların Dikkat Etmesi Gereken Detaylar

İlk defa satılık ev alacak olanların dikkat etmeleri gereken belli detaylar bulunur. Yatırım amacıyla satın alınan evler, bazı konulara dikkat edilmemesi sebebiyle kısa sürede satın alındığı fiyattan daha düşük bedele elden çıkarılmak durumunda kalınabiliyor. Ev satın alırken taksitli ve faizsiz satın alabilmek ne kadar önemliyse, ev alırken dikkat edilmesi gereken detaylar da bir o kadar önemlidir. İşte, satılık ev arayanların dikkat etmesi gereken en önemli konular…

Satılık Daire Arayanlar Nelere Dikkat Etmeli?

- Nerede ve nasıl bir daire?

Ev satın alırken dikkat edilmesi gereken konuların başında evin lokasyonu ve fiziksel özellikleri gelir. Yatırımcı öncelikle nasıl bir eve ihtiyacı olduğunu belirlemelidir. İlk defa ev satın alacak olan kişiler, konuya aşina olmadıkları için heyecan ve telaşla dikkat edilmesi gereken detayları gözden kaçırabilirler. Bu da eve dair ilerleyen zamanlarda belli sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Kişi satın alacağı evde yaşasın ya da yaşamasın, konutun bulunduğu lokasyona önem vermelidir. Temiz ve güvenilir bir semt her zaman tercih sebebidir. Şayet yatırımcı, satın alacağı evde yaşayacaksa evin işe, okul, hastane ve ulaşım seçeneklerine yakın olmasına dikkat etmelidir. Merkezi bir konumda bulunan konutlar, diğer ev seçeneklerine göre her zaman daha avantajlıdır. Bu detay, daha sonra konutunu satmak isteyenler için büyük avantaj sağlar.

- Konutun fiziksel özellikleri

Ev satın alacak kişilerin, konutun fiziksel durumunu güzelce incelemeleri gerekir. Evin konumu oldukça önemlidir. Örneğin; güney cepheye bakan ve güneş alan bir daire hem daha aydınlık hem de daha sağlıklıdır. Konut satın alma işlemleri sırasında yaşanabilen büyük sorunlardan birisi de net ve brüt metrekare bilgisidir. Bu durumda yatırım yapacak olan kişilerin evin net metrekaresini doğru yapmalı ve konut sahibinden detaylıca bu bilgileri öğrenmelidir.
Satılık ev ararken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan bir diğeri de, dairenin yalıtımının olup olmamasıdır. Dairede yalıtımın bulunması, yakıt masraflarını etkileyeceği için oldukça önemli bir detaydır. Satın alınacak olan evin inşaat kalitesini araştırmak da büyük önem taşır. Konutun deprem yönetmeliğine göre yapılıp yapılmadığı araştırmalı ve depreme dayanıklı inşa edilen daireler tercih edilmelidir.

- Konutun krediye uygunluğu

Günümüzde şartların zorlaşması ve ev fiyatlarının da artmasıyla birlikte, konutun krediye uygun olması oldukça önemli bir detaydır. Kişiler satın alacakları evin ihtiyaçlarına uygun olup olmadığına karar verdikten sonra evi nasıl satın alacağı konusuyla ilgilenmelidir. Yatırımcının belirli bir bütçesi mevcutsa, peşinat verebilir. Geriye kalan ev ödemesi için de bankaya konut kredisi başvurusu yapabilir. Bu işlemin yapılabilmesi için satın alınacak evin krediye uygun olması gerekir. Ev satın alacak kişiler, inceledikleri konutların krediye uygunluğunu da muhakkak göz önünde bulundurmalıdır.

Evi nakit olarak alabilecek kişilerin, evin krediye uygun olup olmadığını sorgulamasına gerek yoktur. Bu detay, konut kredisiyle ev satın alacak kişiler için önemlidir. Aksi halde, krediye uygun olmayan konutlarda zaman ve maddi kayıp yaşayabilirler. Maddi kayıp yaşanma sebebi kredi başvurusu yapıldığında ödenen ekspertiz ücreti sebeplidir. Bu ücret geri iade edilmez ve kişiler satın alacakları evin krediye uygun olmadığını sonradan öğrenirlerse, ekspertiz ücretini boşuna ödemiş olurlar. Kişilere konut kredisi veren bankalar, yeni inşa edilen evlerin yüzde seksen oranında tamamlanmış olmasını şart koşuyorlar. Satın alınacak evin, projeye uygun olması ve üzerinde değişiklik yapılmamış olması gerekiyor.

- Konutun tapu detayları

Konut satın alacak kişilerin, evin tapusuna dair de gerekli araştırmaları yapması gerekir. Tapunun kat mülkiyetli olup olmadığı dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında gelir. Bir konutun kat mülkiyetli tapusu varsa, bu konut ‘yapı kullanma izin belgesi’ bulunan bir konut demektir. Bu belge sayesinde konutun projeye uygun olarak yapıldığı anlaşılır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da, tapu kaydında haciz ve ipotek gibi sorunların olup olmamasıdır. Şayet satılık daire hisseli tapuya sahipse, bütün hissedarların paylarının satışını yapmış olmaları gerekir.

Sonuç olarak;

Ev satın almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken başlıca detaylar bunlardır. Bunun yanı sıra, konut kredisiyle ev satın almak isteyenler, konut kredisi faizlerini ve beraberinde ödeyecekleri faiz yükünü de göz önünde bulundurmalıdır. Ev fiyatları, konut fiyatının uygunluğu, kredi faiz oranları gibi konular, daire satın alacak kişiler için büyük önem taşır. Banka kredisiyle konut satın almayı planlayanlar, öncelikle belli başlı araştırmalar yapmalıdır. En uygun faiz oranını tespit etmek ve ödeme planını bu doğrultuda yapmak oldukça önemlidir. Konut satın alacak kişiler önceden mutlaka fiyat araştırması yapmalı, araştırma yapmadan konut almaya karar vermemelidir. Konut satın almak istedikleri bölgedeki benzer konutları da kıyaslamalı ve bir fiyat analizi yapmalıdırlar. Böylelikle aynı özellikte daha uygun fiyatlı evler bulmak da mümkündür. Bu analizi yapabilmek için de Zingat.com’da “Evimin Değeri” bölümünden faydalanılabilir.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2020, 21:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner305

banner4