Şehzadeler şehri" 2014'te 487 bin turist ağırladı

Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürü Kaya: "Önümüzdeki dönemde Güney Amerika ve Uzak Doğu ülkelerinden önemli ölçüde turist bekliyoruz. 2015'te 500 bin turist sayısını rahat şekilde geçeceğimizi tahmin ediyorum" Kültür turizminde önemli bir marka olan, son dönemde ise av ve termal turizmle ön plana çıkan "şehzadeler şehri" Amasya'ya, 2014 yılında 487 bin turistin geldiği bildirildi.

Şehzadeler şehri

Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya,yaptığı açıklamada, Amasya'nın kültür turizmiyle ön plana çıktığını belirtti.
Son yıllarda şehirdeki turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Kaya, özellikle av, termal ve gemi turizmi noktasında önemli dönüşler aldıklarını söyledi.
Kentin, 2013 yılında 467 bin turist ağırladığını anlatan Kaya, "2014 yılında 20 binlik bir artış sağladık. Şehrimize gelen her iki kişiden biri konaklıyor. Bu bizim için çok önemli. Şehrimiz Karadeniz turlarının ya başlangıç ya da bitiş noktasında yer alıyor. Ayrıca Samsun'a gemiyle gelen tursitlerden de payımızı alıyoruz. Geçen yıl Amasya için 23 gemi Samsun Limanı'na yanaştı" dedi.
"2015'ta yabancı turist artışı bekliyoruz"
Kaya, turizm fuarlarında Amasya'nın tanımı için Amasya Valiliği ve Amasya Belediyesinin önemli katkılar sunduğunu dile getirdi.
Katıldıkları fuarlarda seyehat acentalarıyla önemli işbirliklerine imza attıklarını anlatan Kaya, "2015 yılı bizim için çok önemli. Önümüzdeki dönemde Güney Amerika ve Uzak Doğu ülkelerinden önemli ölçüde turist bekliyoruz. 2015'te 500 bin turist sayısını rahat şekilde geçeceğimizi tahmin ediyorum" diye konuştu.
Kaya, hedeflerinin Amasya'da turizmi 12 aya yaymak olduğunu, av ve termal sağlık turizminin bu noktada çok önemli olduğunu aktardı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2015, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4