banner341

Sigaraya Yeniden Zam!

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre sigara ve puroda alınan vergilerde artışa gidildi.

Sigaraya Yeniden Zam! ABONE OL

Sigara yapılan 3 liralık zammın ardından Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre sigara ve purodan alınan vergide artışa gidildi. Sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı ve maktu vergi tutarında artış yapıldı. 

Bugün yayımlanan ve yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararı'nda, sigaradan alınan maktu vergi tutarı 0.2895 TL seviyesinden, 0.3899 lira seviyesine kadar yükseldi.

40'TAN 67'YE ÇIKARDI 

Söz konusu listede "Tütün yerine geçen maddelerden yapılmış purolar, uçları açık purolar ve sigarillolar" adı altında yer alan ürünün yüzde 40 olarak daha önce alınan ÖTV oranı ise aynı gümrük tarife istatistik pozisyonunda bulunan diğer ürünler arasında dahil edilerek yüzde 67 seviyesine kadar yükseltildi.

DAL SİGARA BAŞI VERDİĞİMİZ VERGİ ARTTI

Geçtiğimiz ay her bir dal sigaradan alınan vergi miktarı 0,2679 TL seviyesinden 0,2895 TL seviyesine çıkarılmıştı. Böylece bir paket sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı 5.35 liradan 5.79 liraya yükselmişti. Asgari maktu vergi tutarı 0,3899 TL olunca paket başına asgari maktu vergi tutarı 7.8 TL oldu.  Sigaranın vergi oranı yüzde 67, maktu vergi tutarı ise 0,4539 TL olarak korundu.
Kaynak; samsunhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4