Sosyal Koruma Kalkanı Programları'ndan Samsun Ne Kadar Destek Aldı?

AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, Sosyal Koruma Kalkanı programları kapsamında Samsun'da ihtiyaç sahiplerine yönelik desteğin 223 milyon 832 bin 973 TL'yi bulduğunu belirterek hükümetin yaptığı diğer destek paketleri konusunda da açıklamalarda bulundu.

Sosyal Koruma Kalkanı Programları'ndan Samsun Ne Kadar Destek Aldı?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında koronavirüs ile mücadelede hükümetin yaptığı destekler ve sağlanan imkanlar ile ilgili AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu açıklamalarda bulundu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Sosyal Koruma Kalkanı ile Samsun'da ihtiyaç sahiplerine yapılan destek miktarını açıklayan Başkan Aksu, sağlanan diğer desteklerle ilgilide bilgiler paylaştı. 

İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN
Vatandaşların refahı ve huzuru için çalıştıklarını, sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini ifade eden Başkan Aksu,  "Devletimiz daima milletimizin yanında oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın başlattığı Sosyal Koruma Kalkanı ile şehrimize sağlanan destek çok önemli miktara ulaştı. Sosyal Destek Programı, Kısa Çalışma Ödeneği, Nakdi Ücret Desteği ve İşsizlik Ödeneği ile Samsun'da 146 bin 186 kişiye 223 milyon 832 bin 973 TL destek sağlandı. Bu sıkıntılı süreçte Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, hiç bir vatandaşımızı mağdur etmemek için ilgili tüm kurumlarımızla seferber olduk" diye konuştu. 

TÜRKİYE GENELİNDE YAPILAN DESTEKLER 
Başkan Aksu, hükümetin bu süreçte Türkiye genelinde sağladığı destek paketleri ile ilgili de şunları söyledi: 
"Temel ihtiyaç desteği kapsamında 6 milyon 740 bin vatandaşımıza 39 milyar 727 milyon TL kaynak sunuldu.

ESNAFIMIZA TOPLAM 27 MİLYAR 392 BİN LİRA  
Esnaf destek paketi kapsamında 716 bin 71 vatandaşımıza 17 milyar 752 milyon lira finansman desteği sağlandı. 505 bin 657 esnafımıza 9 milyar 640 milyon TL tutarında Paraf ticari kart tahsisi yapıldı. Esnafımıza sunulan toplam destek 27 milyar 392 bin TL oldu. 

İŞLETMELERE 156 MİLYAR 500 MİLYON FİNANSMAN SAĞLANDI 
İşletmelere sunulan KGF kefaletli işe devam kredi desteği neticesinde 200 bin 341 firmaya toplam 156 milyar 500 milyon TL finansman tahsis edildi. 

6 MİLYON AİLEYE 1000'ER TL YARDIM  
Şuana kadar yaklaşık 6 milyon aileye 1000'er TL nakdi destek sağlandı. Bu çok önemli rakam. 18 yıldır yürüttüğümüz sosyal devlet anlayışının başarılı bir örneğini daha pandemi sürecinde sağladığımız desteklerle bir kez daha gösterdik. 

5,5 MİLYON VATANDAŞA 14 MİLYAR DESTEK 
Ayrıca bu süreçte hükümetimiz Kısa Çalışma Ödeneği, İşsizlik Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteği ile 5,5 milyonu aşkın vatandaşımıza 14 milyar 329 TL kaynak sağladı. Gerçeği buradan bir kez daha açıklamak istiyorum. Biz her zaman "insanı yaşat ki devlet yaşasın" şiarıyla hareket ediyoruz. Bu güne kadar milletimiz için attığımız adımlar bunun en açık göstergesi olmuştur. 

KONUT, TAŞIT, SOSYAL HAYAT VE TATİL KREDİLERİ 
Küresel Pandemi normalleşme sürecine geçiş doğrultusunda sosyal hayatın canlanması ile oluşacak finansman ihtiyaçlarının uygun şartlarda karşılanması için konut kredisi, taşıt kredisi, sosyal hayatı destek kredisi ve tatil destek kredisi paketleri devreye alındı. Sadece, konut kredisi ile 58 bin 156 vatandaşımıza 13 milyar 73 milyon TL kredi tahsis edildi. Süreç halen devam ediyor. 

RAĞBET ÇOK FAZLA 
Milletimiz sağlanan destek paketlerinden çok memnun ve çok fazla ilgi var. Yeni normalleşme sürecinde bir çok sektörde sunulan destek paketleriyle birlikte başta inşaat sektörü olmak üzere bir çok sektörde ciddi hareketlilik yaşanıyor. Özellikle konut ve taşıt kredilerine rağbet çok fazla. Vatandaşlarımız çok uygun şartlarda evini alabiliyor, araç sahibi olabiliyor ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Sosyal hayatta çok önemli seviyede canlanma ve ekonomide hızlı toparlanma ve büyüme  yaşanacağı anlaşılıyor. 

ÇİFTÇİLERE DESTEK 
Pandemi sürecinde çiftçilerimizin yanında olduk. Bu süreçte çiftçilerimize hububat üretimi ve pancar küspesi için toplam 400 milyon TL'yi aşan avans desteği verilmiştir.
 
İHRACATI ARTIRMAYA YÖNELİK DESTEK
İthalatı azaltıp, ihracatı artırmaya yönelik çalışmalar kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kaynaklı 20 milyar TL'lik yüzde 7.75 sabit faizli 10 yıl vadeli 400 milyon TL'ye kadar yatırım desteği "Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi" ile devreye sokulmuştur."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344