banner341

STK'lardan sonra Baro da 'Kapatılamaz' dedi!

Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz yaptığı açıklamada Çarşamba Havalimanı'nın ihale şartnamesi gereği kapatılamayacağı söylemesi, Baro Başkanı'nın Samsun-Çarşamba Havalimanı’nın kapatılmaması için mücadele eden Sivil Toplum Kuruluşları'ndan haberinin olmadığını ortaya koydu.

STK'lardan sonra Baro da 'Kapatılamaz' dedi! ABONE OL

Günlerdir Samsun da bulunan bir kaç tane sivil toplum kuruluşunun başkanı ve bir kaç işadamının yaptıkları toplantıda "İhale sözleşmesindeki şartname nedeniyle havalimanı "Çok açık kapatılamaz" diye yayınladıkları ortak deklarasyon da açık açık ortaya koymuştu.


Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz'ün bugün yaptığı açıklama da şu sözlere yer verdi: "Medyada yapılan haberlerden ve tartışmalardan Samsun Çarşamba Havalimanı’nın pist,apron yenileme ve aydınlatma onarımı için 01 Mart-31 Mayıs tarihleri arasında yani 3 ay süre ile uçuşa kapanacağını öğrenmiş bulunuyoruz.

Ancak Samsun Çarşamba Havalimanı’nın pist, apron yenileme ve aydınlatma onarımı işine ilişkin ihale şartnamesi ve diğer belgeler incelendiğinde ihale konusu işin 11.10.2016 - 05.10.2017 dönemini kapsadığı ve yine şartname gereği yüklenici firmanın onarım işlerini yaparken havaalanının ulaşıma kapanmaması için gerekli tedbirleri almakla yükümlü olduğu anlaşılmaktadır. Kısaca ihale şartnamesinden ve sözleşmesinden anlaşılan onarım işinin bir yıl içinde havaalanı ulaşıma kapanmadan yapılması gerektiğidir.
Buna rağmen resmi makamlarca havaalanını ulaşıma kapatarak üç ay içinde onarım işinin tamamlanacağınınaçıklanması, ilgili bakanlık ve genel müdürlük tarafından söz konusu ihale ve ilgili şartnamede takdir yetkisi ve insiyatif kullanıldığını ortaya koymaktadır. Oysa idare hukukunun temel ilkelerine göre idarelerin takdir yetkisi asla mutlak ve sınırsız değildir. İdare takdir yetkisini sadece ve sadece kamu hizmetinin daha iyi işlemesi ve kamu yararı için kullanabilir.  
Söz konusu ihalede takdir yetkisinin bu şekilde ve bu yönde kullanılmasında kamu yararı bulunmadığı gibi bilakis kamunun ihtiyaç ve beklentilerine aykırı bir irade söz konusudur. Samsun Çarşamba Havaalanı’nın 3 ay ulaşıma kapalı kalması durumunda Samsun’daki tüm sektörlerin bundan olumsuz etkileneceği tartışmasızdır. Ekonomik koşulların zaten zorlaştığı bir dönemde bir de böyle bir uygulamaya gidilmesi Samsun’un sosyal ve ekonomik hayatına büyük darbe vuracaktır.
Bu nedenle yetkili makamların Samsun Çarşamba Havaalanı’nın onarım işini ihale şartnamesindeki ve diğer resmi belgelerdeki şartlara uygun şekilde yaptırmaları ve Samsun Çarşamba Havaalanı’nın ulaşıma kapanmasına müsaade etmemeleri hem hukuksal açıdan ve hem de Samsun’un menfaatleri açısından en doğru karar olacaktır.
Saygı ile kamuoyunun bilgisine sunarız."

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2016, 17:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4