banner341

Su Kıtlığı Yüzünden 700 Milyon İnsan Göç Edebilir!

Birleşmiş Milletler verilerine göre bugün dünyada her 10 insandan üçü olmak üzere 2.1 milyar insanın güvenli içme suyuna erişimi bulunmamaktadır.

Su Kıtlığı Yüzünden 700 Milyon İnsan Göç Edebilir! ABONE OL

Küresel anlamda güvenli içme suyuna ve temiz su kaynaklarına sahip olmayan insanların yüzde 80’i kırsal alanlarda yaşamaktadır.Dünya çapında 700 milyon insan, 2030 yılına kadar yoğun su kıtlığı nedeniyle göç etmek zorunda kalabilir.
DSİ verilerine göre ülkemizde kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı yaklaşık 1350 metreküptür. Türkiye su azlığı yaşayan bir ülkedir. 2030 yılında ülke nüfusumuzun 100 milyonu bulması öngörülmektedir. Bu durumda kişi başına düşen temiz su miktarı 1100 metreküpe düşecek ve su kıtlığı yaşanabilecektir.

“DÜNYANIN EN GÜNCEL KRİZİ OLAN, İSRAİL’İN SURİYE’YE AİT GOLAN TEPELERİNİ İŞGALİNİN EN ÖNEMLİ NEDENİ SU KAYNAKLARIDIR. “
Dünyada her geçen gün temiz ve içilebilir su kaynaklarına erişim konusunda ciddi tehditlerin oluşması ve özellikle belirli bölgelerde bu sorunun artık çok kritik noktalara ulaşması nedeniyle su;  çatışmaların odak noktasına oturmaktadır.
Su kaynaklarının oldukça kıt olduğu Ortadoğu coğrafyası yaşanan bu gerginliğin en önemli merkezlerinden birisidir.Uluslararası sular konumunda olan Dicle ve Fırat nedeniyle Türkiye’de bu anlamdaki gerginliklerin içerisinde bulunmaktadır.
Dünyanın en güncel krizi durumunda olan 1967 yılında İsrail tarafından Suriye ye ait Golan Tepeleri’nin işgalinin ve sonrasında yine İsrail tarafından ilhak edilmesinin en önemli nedeni buradaki zengin su kaynaklarıdır. 
Bugün İsrail’in su ihtiyacının yüzde 35’i işgal altındaki bu bölgeden karşılanmaktadır.Sonuç olarak suyun böylesine stratejik bir kaynak olduğu durumda; bizimde ülke olarak mevcut su kaynaklarımızın kirliliğinin önlenmesi ve bu su kaynakların ekonomik kullanılması konusunda şimdiden çok ciddi tedbirler almamız ve gerektiğinde kararlılıkla yaptırımlar uygulamamız gerekmektedir. Ayrıca güncel siyasetten bağımsız olarak konunun uzmanlarıyla birlikte TBMM ‘de ki tüm siyasi partilerle birlikte Türkiye’nin ulusal su politikası ve stratejisi belirlenmeli,  oluşturulan bu politika TC Devleti’nin politikası olmalıdır.Başta suya hayat veren su emekçileri olmak üzere, yeryüzündeki tüm canlıların en temel yaşam hakkı olan su gününü kutluyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4