Sümela manastırı'nın ''cazibesi'' daha da artacak

Dünyanın önemli kültür miraslarından olan Trabzon'un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı'nda yürütülen teleferik, altyapı ve tesislerin modernleşmesi gibi çalışmaların tamamlanmasıyla yörenin turizm potansiyelinin daha da artması hedefleniyor.

Sümela manastırı'nın ''cazibesi'' daha da artacak ABONE OL

Trabzon Valisi Öz: "Yapılan çalışmalarla bölgeyi ve manastırı ziyaret eden turist sayısı daha da artacak. Sümela Manastırı'nı ve bölgedeki turizm potansiyelini artırmak için çalışmalar devam edecek"
 "Sümela Manastırı'nı geçen yıl ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı, önceki yıla oranla yüzde 30 artış göstererek 500 bini aştı. Önümüzdeki yıl bu sayının artarak devam edeceğini düşünüyoruz ve 800 bin turist hedefliyoruz"

Doğayla bütünleşen güzellikleriyle bölge turizmine önemli katkısı bulunan tarihi Sümela Manastırı'nda, Trabzon Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve diğer kurumlarca yürütülen çalışmalarıyla bölgeye gelen turist sayısının daha da artırılması hedefleniyor.Maçka ilçesindeki Altındere Vadisi'nde yer alan tarihi manastır, doğaseverlerin tercihinde son yıllarda ilk sırayı alıyor.  Doğu Karadeniz'e gelen turistlerin gezdiği gözde mekanlarından olan Sümela Manastırı'na gelen ziyaretçi sayısı, geçen yıl 500 bine ulaşarak önceki yıla göre yüzde 30 artış gösterdi.Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sümela Manastırı'nın Türkiye'nin ve dünyanın önemli bir kültür varlığı olduğunu söyledi.Sümela Manastırı'nın, Doğu Karadeniz turizmi içerisinde de önemli bir destinasyon olduğunu dile getiren Öz, "Sümela Manastırı zamanla gelişerek inanç turizmi açısından da önemli bir merkez haline geldi. O nedenle de bu kapsamda son yıllarda önemli çalışmalar yapılıyor" dedi.Öz, turizme dönük altyapı çalışmalarına önem verdiklerini ifade ederek, "Bölgede geçmişte bazı restorasyon çalışmaları yapıldı. Yapılan çalışmalarda bazı eksik ve hatalı bulunan kısımlar oldu. Eksik kısımlar nedeniyle de tekrar bir restorasyon ihtiyacı ortaya çıktı. Dolayısıyla Sümela Manastırı'nın geniş kapsamlı restorasyonu için tekrar proje oluşturuldu. Hazırlanan proje, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan geçti. İnşallah en kısa sürede ihale onayı alarak, restorasyonu gerçekleştireceğiz" diye konuştu. "Günübirlik tesisleri daha modern hale getirmeye amaçlıyoruz"Sümela Manastırı'nı ziyaret eden turist sayısının her geçen yıl arttığını vurgulayan Öz, "Sümela Manastırı'nı geçen yıl ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı, önceki yıla oranla yüzde 30 artış göstererek 500 bini aştı. Önümüzdeki yıl bu sayının artarak devam edeceğini düşünüyoruz ve 800 bin turist hedefliyoruz" ifadesini kullandı.

Öz, yapılan alt yapı çalışmalarıyla bölgeyi ve manastırı ziyaret eden turist sayısının daha da artacağını belirterek, Sümela Manastırı'nı ve bölgedeki turizm potansiyelini artırmak için çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.Maçka ilçesinde özellikle Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Maçka İlçe Belediyesi ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün ortak çalışmalarının bulunduğuna işaret eden Öz, "Bu çalışmalar kapsamında öncelikle bölgedeki günübirlik tesisleri daha modern hale getirmeye amaçlıyoruz. Bu kapsamda proje çalışmalarımız devam ediyor. Kısa bir süre sonra da uygulamaya gececeğiz" dedi. "Teleferikle ilgili çalışmalar devam ediyor".Vali Öz, Sümela Manastırı'na yapılması planlanan teleferikle ilgili çalışmaların da devam ettiğine dikkati çekerek, bölgedeki turizm potansiyelinin yapılacak teleferikle daha da artacağını ifade etti.

 

Kente gelen yerli ve yabancı turistlerin Sümela Manastırı'nı görmeden bölgeden ayrılmak istemediğini anlatan Öz, "O nedenle de hayata geçireceğimiz projelerle turizmden daha fazla pay alacağımızı düşünüyorum. Sümela Manastırı özellikle teleferik projesi ve Çakırgöl Kış Turizm Merkeziyle bölgenin önemli bir turizm destinasyonu olarak önümüzdeki süreçte de hizmet etmeye devam edecektir" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2015, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4