banner367
banner375

TBMM'de 5 Parti İlk Defa Aynı Noktada Buluştu

Meclis'teki 5 siyasi parti, sağlıkta şiddetin önlenmesi hususunda aynı görüşte birleşti.

ABONE OL
banner371

Meclis Genel Kurulunda, grubu bulunan beş siyasi parti, ortak önerge vererek, sağlıkta şiddetin önlenmesine ilişkin düzenlemenin, Yükseköğretim Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne eklenmesini sağladı.

Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan sağlık personeli ile yardımcı sağlık personeline karşı, görevleri sebebiyle işlenen, Türk Ceza Kanunu'nda yer alan kasten yaralama, tehdit, hakaret ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarında, ilgili kanunlara göre tayin edilecek cezalar yarı oranında artırılacak; hapis cezasının ertelenmesi hükümleri uygulanmayacak.

Düzenlemeye ilişkin önergede, Meclis'te grubu bulunan beş siyasi partinin grup başkanvekillerinin imzası yer aldı.

Sağlık Çalışanlarına Şiddetin Cezası Artıyor
Düzenlemeye göre, kamu ve özel sağlık kurum ile kuruluşlarında görev yapan sağlık personeliyle yardımcı sağlık personeline karşı, görevleri sebebiyle işlenen, Türk Ceza Kanunu'nda yer alan kasten yaralama, tehdit, hakaret ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarında, ilgili kanunlara göre tayin edilecek cezalar yarı oranında artırılacak.

Ceza Ertelenemeyecek
Söz konusu suçlarda, Türk Ceza Kanunu'nda yer alan hapis cezasının ertelenmesi hükümleri uygulanmayacak. Şiddetin vuku bulduğu sağlık kuruluşunda, faile veya yakınına mağdurun verdiği hizmeti verebilecek başka sağlık personeli ve yardımcı sağlık personeli bulunması halinde, hizmet, ilgili diğer personel tarafından verilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner370

banner344

banner4

banner366