banner324

Tekkeköy Belediyesi Tarihi Kentler Birliği üyesi oldu

Tarihi kentler Birliği Anadolu buluşması, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası kongre ve fuar merkezinde Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı (TKB) Yusuf Ziya Yılmaz’ın başkanlığında yapıldı.

Tekkeköy Belediyesi Tarihi Kentler Birliği üyesi oldu ABONE OL
banner325

Tekkeköy Belediyesi de tarihi kentler birliğine üye olmak için toplantıda yer aldı. Tekkeköy Belediyesini Kültür müdürü ve kent konseyi genel sekreteri Şeref Aydın temsil etti. 150 ye yakın Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyenin temsilcisi ve Çekül vakfı başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ile birlikte, Tarihi kentler birliğinden de çok sayıda uzman ve akademisyenin katıldığı toplantıda Tekkeköy Belediyesi adaylık için başvuru yaptı. 60’ın üzerindekibelediye içinde başvurusu kabul edilen 5 belediyeden birisi Tekkeköy Belediyesi oldu. Böylelikle Tekkeköy Belediyesi Tarihi Kentler Birliği üyesi oldu.

Tarihi Kentler Birliği Anadolu buluşmasındaki ekip ayrıca Çanakkale’nin tarihi mekânlarını da gezdi.Toplantının son günü gurubun Gelibolu Yarımadası Milli Parkını, Çanakkale Abidesini ve şehitlikleri gezip, şehitliğe çelenk koyması töreni ile program sona erdi. Samsun’un Havza ve Terme Belediyelerinin de yer aldığı toplantı sonrasında TekkeköyBelediye Başkanı Hasan Togar’ıilk kutlayan Havza ve Terme belediye başkanları oldu.

Çanakkale destanının 100.yılı nedeniyle anlamlı bir yılda, anlamlı bir kentte Çanakkale ’de gerçekleştirilen ve üç gün süren Tarihi Kentler Birliği Anadolu buluşmasında üyeliğimizin kabul edilmesinin haklı sevincini yaşıyoruzdiyen Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ‘Bu üyelik, ilçemiz, bölgemiz ve ülkemiz için çok önemli bir gelişmedir.Tekkeköy’ü Tarihin doğduğu kent olarak markalaştırırken tarih kenti olduğumuzu ifade ediyorduk.Şimdi tescillenmiş olarak sayacağımız büyük bir organizasyonun bir parçası olduk. İlçemizin tarihi insanlık tarihi kadar eskiye dayanıyor. MÖ. 10000 ila 60000 yılları arasında Karadeniz’deki ilk insanların yaşamış olduğu ilçemiz bu birliktelikle birlikte daha geniş kitlelerde ve alanlarda telaffuz edilecek. Çocuklarımıza ve gelecek kuşaklara miras olarak düşündüğümüz kültürel, doğal ve tarihi değerlerimizi koruyarak, tanıtarak turizm potansiyeli yaratarak geleceğe taşımak gibi bir misyonumuz var. Tekkeköy’ün dünyaya açılan en önemli penceresi, var olan tarihi mekân ve dokularımızdır. Bu sorumluluğumuzun bilincinde olarak daha çok çaba harcayarak ilçemizi dünyaya tanıtacağız’ dedi.

 


 

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2015, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner318

banner4

banner319

banner320