Terme Romanlar Derneği'ne renkli açılış

Terme Romanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği düzenlenen törenle açıldı. Roman Vatandaşların yoğun isteği üzerine roman havası eşliğinde oynayan Terme Belediye Başkanı Şenol Kul; “İlçemizin bir çimentosu, olmazsa olmazı olan roman kültürünü hep birlikte yaşatacağız” dedi.

Terme Romanlar Derneği'ne renkli açılış

Terme Romanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği renkli bir kutlamayla açıldı. İlçenin Çangallar Mahallesi Haydara mevkiinde gerçekleşen dernek açılışına; Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Belediye Başkan Yardımcısı Sezai Uzun, Roman Dernekleri Karadeniz Bölgesi Roman Hakları Koruma Federasyon Başkanı Mümin Ergüler, Dernek Başkanı Yılmaz Kervancıoğlu, ilçenin siyasi parti ve STK temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

“BİRLİK OLACAĞIZ”

Dernek açılışında söz alan Roman Dernekleri Karadeniz Bölgesi Roman Hakları Koruma Federasyon Başkanı Mümin Ergüler, “Yardıma muhtaçlara yardım etmek, üzüntülerde ve sevinçlerde birlikte olmak ve en önemlisi kültürümüzü yaşatmak için faaliyetlerimize devam edeceğiz. Bu konuda sizden ricam Yılmaz kardeşimi yalnız bırakmayın. Bu açılışımızı onurlandıran Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, tüm katılanlara teşekkür ediyoruz” dedi.

“HEPİMİZ ALLAH KULUYUZ”

Başkan Kul, kozmopolit yapısıyla her alanda tek yürek olmayı bilen Terme’de Roman Derneği’nin açılmasında katkı sağlayanlara teşekkür ederek, derneğin başarılı faaliyetlerde yer almasını diledi. Romanların çiçeği, doğayı, müziği seven insanlar olduğunu vurgulayan Kul, “‘Çok güzel bir roman ezgisi vardır: İlle de Roman olsun, ister çamurdan olsun. O da Allah kuludur, her kim olursa olsun’ Farklı kültürlerle bir arada yaşıyoruz. Veda Hutbesinde Peygamberimiz temel insan hakları hususunda hepimize dersler vermiştir. ‘Rabbiniz birdir, babanız birdir. Hepiniz Âdem'densiniz, Âdem de topraktan yaratılmıştır’ demiştir. Topraktan geldik, toprağa döneceğiz. Topraktanız, o şarkıda dediği gibi çamurdanız, hepimiz Allah’ın kuluyuz” ifadelerini kullandı.

“TOPLUMUN AYRILMAZ PARÇASI”

Derneğe ve romanların yaşamını sürdürdükleri Haydara mevkine ellerinden gelen destek ve katkıyı vereceklerini de ifade eden Kul, “Roman kardeşlerimiz, Osmanlı’dan beri yüzyıllardan günümüze kadar her ilçemizde toplumun ayrılmaz bir parçası olmuştur. Kültürü, geleneği, doğuştan olan yetenekleri ile neşeli ve pozitif enerjilerini topluma yansıtan bireyler olarak bizlerin gönlünde yer almışlardır. Bugün burada dernek olma, birlik ve beraberlik içinde hareket etme girişimlerini de gönülden kutluyorum. Sorunların ortak bir karar ve hareketle, daha hızlı bir şekilde çözüme götürüleceğine inanıyor, derneğin tekrar hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Program sonunda katılımcılara yapılan yemek ikramının ardından roman havası eşliğinde oyunlar oynandı. Başkan Kul’da oynayanlara eşlik etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344