Terme’de Kent estetiği mercek altında

Samsun’un Terme İlçesinde kent estetiği konusunda toplantı yapıldı. Toplantıda katılımcılar ‘Temiz, estetik ve düzenli bir Terme vizyonu’ ile ‘Kent estetiği’ konularını mercek altına aldı.

Terme’de Kent estetiği mercek altında ABONE OL

Terme ilçesinde kent estetiği toplantısı yapıldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Terme Belediyesi hizmet binasında gerçekleştirilen toplantıda katılımcılar, Avrupa standartları ve görüntüsünde temiz, estetik ve düzenli bir Terme vizyonu ile kent estetiği konusunda fikir alışverişinde bulundu. Toplantıya Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Metin Eker, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ali Seylan, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Terme Belediyesi yetkilileri katıldı.

KENTİN FİZİKSEL MEKAN KALİTESİ ARTACAK

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Terme Belediyesi görev, yetki ve sorumluluğunda bulunan ana arter, cadde, meydan, bulvar ve benzeri kentsel mekânlarda kent estetiğini bozan görüntü kirliliği yaratan uygunsuzlukların giderilmesi ve kentin fiziksel mekân kalitesinin artırılmasının planlandığı toplantıda temiz, estetik, düzenli bir Terme vizyonu ile kent estetiği konusunda Büyükşehir Belediyesi birimleri, ilgili kurum ve kuruluşlarla koordinasyon içinde çalışmanın misyon edinildiği belirtildi. Ayrıca, ilçenin birçok yerinde yapılan kent estetiğine aykırı unsurların iyileştirilmesine yönelik birim ve kurumlarca yapılan çalışmalar, yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri konuşuldu. Toplantıların periyodik olarak yapılmasına karar verildi.

GÖRSEL KİRLİLİK KALKACAK MAKYAJ YAPILACAK

Toplantıda konuşan Başkan Kul Terme ilçesini bir marka kent yapmak istediklerini, kent kimliği olan bir ilçe amaçladıklarını söyledi. Park sorunu olmayan, insanların rahat ve güvenli bir şekilde toplu taşıma ve ulaşım hizmetlerinden yararlandığı düzenli bir şehirde yaşamalarını istediklerini anlatan Kul “Estetik Şehir Projesi demek; mevcut yapılaşma var yıkamıyoruz ama görsel kirlilik arz ediyor, onu iyileştirmek görsel kirliliği ortadan kaldırmak yani bir nevi makyaj. Gelişmiş ülkelerde yapılan uygulamalar gibi; Bizde ilçemizi ulaşımıyla, parkıyla, yeşil alanı, kent estetiği ve mimarisiyle her şeyiyle bir marka kent yapmanın çabası içindeyiz. 2017 yılı sonuna kadar binalarda enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu var. Doğalgaz bölgemize geldi. Yapılacak çalışmalarla doğalgazla birlikte enerji tasarrufu da sağlanmış olacak.” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2015, 07:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4