banner341

Toplu sözleşmede taleplerimizin takipçisiyiz!

Türk Enerji Sen Orta Karadeniz Şube Başkanı Şuayip Deniz Demir basın açıklamasında bulundu.

Toplu sözleşmede taleplerimizin takipçisiyiz! ABONE OL

Yaptığı açıklamada Demir; “Tüm devlet memurlarının mali ve özlük haklarının görüşüldüğü Toplu Sözleşme toplantıları bu ay itibarıyla başlamıştır. Konfederasyonumuzun da arasında bulunduğu 3 büyük sendika bu toplantılara katılmakta, yetkili sendika olarak da imza yetkisi Memursen’de bulunmaktadır.

Toplu Sözleşme takvimine göre 20 Ağustos’a kadar görüşmelerin tamamlanması, 21 Ağustos’ta ise toplu sözleşme ve toplantı tutanaklarının imzalanması beklenmektedir. Şayet anlaşma olmazsa son kararı Hakem Kurulu toplantıları verecektir.

14 Temmuz 2015’te yapılan toplantıda Hükümet kanadı memurlara 2016 için % 4+4, 2017 için % 3+3 zam teklifinde bulunmuştur. Yapılan tekliften sonra Memursen itiraz olup olmadığı anlaşılamaz bir üslüpla topluca ayakta saygı duruşuna geçerek müsaade istemiş, Türkiye Kamu-Sen ve Kesk temsilcisi başkanların fikri alınmadan toplantı bitirilmek istenmiştir. Bizim haklarımızın kayıkçı kavgası yapılmayacak kadar önemli olduğunu düşünüyorum.

Bugün ise Hükümetin önerisi % 5+4, % 3+3 olarak değişmiştir, ancak bu haliyle bile kayıplarımızı ve beklentilerimizi karşılamaktan uzaktır.

Biz buna benzer bir tiyatroyu 2013 yılında yaşamıştık. Memursen Bakanın teklifine itiraz ediyorken, kendi itiraz ettiği teklifin daha altında bir rakamla Sözleşmeyi kapalı kapılar ardında gizlice imzalamış ve bizleri şoke etmişti.

Bugün de Toplu Sözleşme görüşmelerinde Türkiye Kamu-Sen’in bulunmasını istemeyen, toplantılarda Bakanla beraber danışıklı hareket eden Memursen’in bizleri daha öncekine benzer bir hak gaspıyla karşı karşıya bırakabileceği ihtimalini de göz ardı etmiyoruz.

Daha 2 ay önce kamu işçilerine % 6+5 zam ile yılda 500 lira denge ödemesi veren Hükümet; sıra memurlara geldiği zaman muslukları kapatmaktadır? Olası bir erken seçimde siyasiler memurun oyunu nasıl isteyecek merak ediyoruz!

2015 ve 2016 yılı kayıplarımızın karşılanması dışında, memurların emekli maaş ve ikramiyelerinin aldıkları maaşa göre düzenlenmesi, 4B ve 4C ayrımlarının kaldırılması, memurlara yılda 2 defa dini bayramlar öncesi ikramiye verilmesi, memurlara Toplu Sözleşme Primi verilmesi, vergi dilimlerinde ayarlama yapılması gibi genel talepler dışında enerji, sanayi ve madencilik alanında da pek çok taleplerle masaya oturduk.

Çalışanlar merak etmesinler, biz o masada haklarımızı sonuna kadar müdafaa edeceğiz. Yandaşların oldu bittilerine maruz kalmamak için o masada olacağız.

Daha önce yaptıkları gibi şayet masada haklarımız yine peşkeş çekilmek istenirse buna sessiz kalmayacağımızı ve çalışanlara anlatacağımızı herkes iyi bilmelidir!

 

Terör olayları Konusu: Ülkemizde yaşanan terör olaylarında şehit edilen güvenlik görevlilerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Daha düne kadar “akil adam” sıfatıyla “analar ağlamasın” sloganıyla bu katiller için şehir şehir gezenler; açılım diyerek eli kanlı teröristi tepemize çıkaranlar maalesef bu işin sorumlularıdırlar. Ülke olarak; televizyon ekranlarında İstiklal Marşı şairimize, Kurtuluş Savaşımıza, Milli Mücadele kahramanlarımıza dil uzatanları da görmedik mi? Her şeye rağmen içine düştüğümüz ihanet çemberinden milletçe çıkacağımıza inancımız tamdır.”

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2015, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4