banner341

TŞOF'ta bir araya gelen servisçiler çözüm istedi

ANKARA- Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu toplantı salonunda TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın başkanlığında bir araya gelen servis araçları ve sürücü temsilcileri pandemi döneminde yaşadıkları sıkıntıları dile getirerek çözüm istediler.

TŞOF'ta bir araya gelen servisçiler çözüm istedi ABONE OL

Toplantı sonrası yazılı bir açıklama yapan TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Servis taşımacılığı yapan esnafımızın sorunlarını detaylı olarak görüştük. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz genelinde de koronavirüse karşı koruyucu bir dizi tedbirler alınmıştır. Alınan tedbirlerden ekonomik olarak olumsuz etkilenen meslek kollarından birisi de servis taşımacılığı yapan esnafımızdır. Şöyle ki; Okul servis taşımacılığı 16 Mart 2020 tarihinden itibaren tamamen durmuş, pek çok kurum ve kuruluşların esnek çalışma sistemine geçmesi nedeniyle personel servis taşımacılığı durma noktasına gelmiştir. Servis taşımacılığı yapan esnafımızın başka bir gelir kaynağı yoktur. Bir başka ifade ile çalışmadığı dönem boyunca hiçbir gelir elde edemediği gibi, 2019-2020 öğretim yılının ikinci döneminin büyük bir kısmında da faaliyette bulunamadıkları için, önceden peşin alınan ücretler de iade edilmiştir” dedi. 

-“ŞOFÖR ESNAFIMIZIN DESTEĞE İHTİYACI VAR”
Şoför esnaftan ve odalardan TŞOF’a yapılan yoğun başvurularda çoğu şoför esnafının alım gücü olmadığı, ailesinin günlük temel ihtiyaçlara ulaşmak için yardıma ihtiyaç duyduklarının altını önemle çizen TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Esnafımıza Covid-19 salgını nedeni ile tedbirlerin uygulandığı süre içerisinde acilen yardımda bulunulması, KDV, Muhtasar, gelir vergisi vb. borçların ertelenmesi, trafik sigortalarının çalışılmayan süre içerisinde tahsil edilmemesi, taşımalı eğitim kapsamında çalışan esnafa ücretlerinin ödenmesi, karar pulu ve damga vergisinin iadesi, kredi verme koşullarının esnafımız lehine iyileştirilmesi, ödeme zamanı gelmemiş borçlar için, SGK’nın borcu yoktur yazısı vermesi hususunda, Milli Eğitim, Hazine ve Maliye, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarına, müteaddit defalarca yazı yazılarak şoför esnafımızın içinde bulunduğu durum aktarılarak destek istenmiştir” diye konuştu.
-“ŞOFÖR ESNAFIMIZ DAHA FAZLA MAĞDUR EDİLMEMEMELİ”
Ayıca bu kapsamda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile telekonferans vasıtası ile görüşerek konuya ilişkin taleplerini ilettiklerini de anlatan Apaydın, “Taşımalı eğitimde yaşanan katsayı değişikliğinin esnafımız üzerinde yarattığı olumsuz tabloyu bizzat aktarıp durumun düzeltilmesi için talepte bulunduk. Bunun yanısıra Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile de görüşerek Okul Servis Araçları Yönetmeliğindeki kendilerini ilgilendiren konularda yaşanan sorunları ilettik. Pandemi nedeniyle okul servis araçlarının çalışmadığı, servis taşımacılığının yapılamadığı, ekmeğini, emeği ve alın teriyle kazanan, geçim kaynağı sadece servis taşımacılığı olan, başka da bir geliri olmayan esnafımızın bu süreçte ekonomik olarak mağduriyet yaşadığı, servis taşımacılığı yapan esnafımızın, yaşadığı mağduriyetten sonra gelir düzeyinin bir nebze de olsa asgari geçim şartlarına olanak sağlamasını beklerken, katsayı nedeniyle gelirinde yaşayacağı düşüşle hayal kırıklığına uğradığı, bu nedenle, yaklaşık maliyet hesaplama formülünde güncellenen katsayıların yeniden değerlendirilmesi hususunda talepte bulunduk. Çalışamaz ve gelir elde edemez duruma düşen esnafımızın daha fazla mağdur olmaması için akaryakıt fiyatlarındaki artış taşıma fiyatlarına yansıtılmalıdır” şeklinde konuştu.  

-“ERDOĞAN’A MEKTUP YAZILDI” 
Şoför esnafının yaşadığı sorunların kısa sürede çözümü için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup gönderdiklerini de belirten Apaydın, “Her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistemlerinin 1 yıl süreyle ertelenmesi, üç nokta emniyet kemeri ile ilgili yaşanan araçların kullanım yaşı sıkıntısının giderilmesi, iç ve dış kamera ile kayıt cihazının 1 yıl süreyle takılmasının ertelenmesi, SRC Belgesi bulunan servis şoförlerinden Mesleki Yeterlilik Belgesi aranmaması veya bir süre ertelenmesi, korsan taşımacılıkla etkin mücadele edilmesi konuları Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan’a da ilettiğimiz mektupta belirttik” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4