Vali Dağlı'dan Koronavirüs Açıklaması, Bu Mücadeleyi Hep Birlikte Yöneteceğiz

Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuz tarafından birçok karar ve tedbir alınarak uygulamaya konulmuştur.

Vali Dağlı'dan Koronavirüs Açıklaması, Bu Mücadeleyi Hep Birlikte Yöneteceğiz ABONE OL

Koronavirüse karşı yürütülen mücadeleyle ilgili açıklamalarda bulunan Vali Dr. Zülkif Dağlı, “Konulan kurallar ve alınan önlemler ancak halkımızın desteği ve duyarlılığıyla başarıya ulaşabilir. Tüm Samsunluları kurallara uymaya, uymayan kişi, kurum ve kuruluşları Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden ya da 112’yi arayarak bildirmeye ve bu mücadelede destek olmaya davet ediyorum.” dedi.

Samsun Valiliği olarak gelen bilgi ve bildirimleri titizlikle incelediklerini ve bildirimleri her gün kamu kurumu yöneticileriyle birlikte değerlendirip gereken önlemleri İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda karara dönüştürdüklerini ifade eden Vali Dr. Zülkif Dağlı, “Bu sayede ekiplerimiz sahada etkin bir denetim yapma şansına sahip oluyor. Bu sürecin şimdi olduğu gibi güçlü bir şekilde sürdürülmesi için tüm Samsunluların sahada gördükleri eksiklikleri bildirmesi, bu anlamda Valiliğin gözü kulağı olması gerekiyor.” şeklinde konuştu.
       “Bu mücadeleyi hep birlikte yöneteceğiz” diyen Vali Dağlı, “Özellikle toplu taşımada İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararlar bulaş oranının artmaması için büyük önem taşımakta. Günlük işlerinde tramvay ve otobüs gibi toplu ulaşım araçlarını kullanan vatandaşlarımızdan özellikle 5 konuya dikkat etmelerini istiyoruz;
Araca binerken ve indikten sonra mutlaka el antiseptiği ya da kolonya ile elinizi temizleyin, araçta seyir esnasında hiçbir yere dokunmayın,
Yolculuğunuz boyunca maskenizi çıkarmayın, sosyal mesafenizi koruyun,
Seyahatiniz esnasında telefonla ya da yüz yüze konuşmaktan kaçının,
Araçlarda kesinlikle yiyecek / içecek tüketmeyin,
Öksürük, kas ağrısı gibi belirtileriniz varsa toplu taşıma araçlarını kullanmayın ve taksilere binmeyin” dedi.
Açıklamasında HES kodu uygulamasına da vurgu yapan Vali Dr. Zülkif Dağlı, Hayat Eve Sığar Uygulamasının sadece kamu kuruluşlarına girişte ya da şehirlerarası seyahatlarda kullanılan bir kod olarak değil, herkesin en yakınlarını bile kontrol edip risk durumunu görebileceği bir güvenlik kalkanı olarak değerlendirilmesi gerektiğini; hastalık durumu hakkında emin olmadığımız kişilerle bir araya geldiğimizde artık ilk yapmamız gereken şeyin HES kodu kontrolü olması gerektiğini belirtti. 
Samsun Valiliği olarak sahada her zaman vatandaşlarla beraber olduklarını, il merkezi ve ilçelerdeki denetim çalışmalarına katılarak halka uyarılarda bulunduklarını söyleyen Vali Dr. Zülkif Dağlı, “İnşallah bu savaşı el birliğiyle vereceğiz, virüs bu savaşı kaybedene kadar da mücadelemizin dozajını düşürmeyeceğiz.” dedi.  
Koronavirüsle mücadele kapsamında ilimiz genelinde 08 Eylül -14 Eylül 2020 tarihlerinde,
1-İl Emniyet Müdürlüğünce yapılan denetimlerde;
5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında 192 şahsa 51.941 TL, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında 1.285 şahsa 1.230.079 TL, toplamda 1.477 şahsa 1.282.020 TL para cezası uygulanmıştır.
2-İl Jandarma Komutanlığınca yapılan denetimlerde;
5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında 38 şahsa 17.262 TL, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında 44 şahsa 55.410 TL, toplamda 82 şahsa 72.672 TL para cezası uygulanmıştır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
      

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4