Yanlış sivilce tedavisi iz bırakıyor

Sivilce tedavisi konusunda halk arasında yaygın olarak doğru sanılan bilgilerin aslında çoğunun yanlış olduğu tedaviyi güçleştiren en önemli sıkıntılardan biridir.

Yanlış sivilce tedavisi iz bırakıyor

Ergenlik sivilcesi olarak da bilinen akne,  bir kıl keseciği ve yağ bezleri hastalığıdır; çeşitli nedenlerle, yağ bezlerinin deriye açılan ağzının tıkanması, akne gelişiminin ilk basamağını oluşturur. Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Cildiye Bölümü’nden Uzman Doktor S. Hande Öcal, akne tedavisinde tıbbi doğruları anlattı.

 

Akne erken çocukluk ve kadınlarda erişkin dönemde de görüldüğünü belirten Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Cildiye Bölümü’nden Uzman Doktor S. Hande Öcal, "Sıklıkla ergenlik döneminde artmış seks hormonlarının etkisiyle başladığından dolayı akne bir ergenlik dönemi hastalığı olarak bilinmektedir. Rahatsızlık bu dönemdeki gençlerin %85’inde az ya da çok, farklı oranlarda görülse de seyrek olarak anne sütünden geçen hormonların etkisiyle erken çocukluk döneminde ve özellikle kadınlarda erişkin dönemde de görülebilir.

Ergenlik döneminin sona ermesiyle birlikte akne probleminin de sona ereceği; bu nedenle de tedavinin gereksiz olduğu düşüncesi ise doğru değildir. Bu dönemde yeterli ve etkili bir tedavi uygulanmazsa hem deride fiziksel olarak iz kalır hem de kişisel görünüm ile ilgili olarak endişeler artacağından hasta ruhsal olarak etkilenir. Kozmetik ürünler, cildi temizleyerek ve nemlendirerek akne tedavisine destek olurlar ancak başlı başına kozmetik ürünler ile akneyi tedavi etmek mümkün değildir. Bu nedenle akne tedavisi için dermatoloji uzmanından yardım alınmalıdır. Ayrıca aknenin yenilen yiyeceklerle bir ilişkisi görülmemiştir. Ancak kişisel gözlem olarak herhangi bir gıda ile aknede şiddetlenme gözlenmişse o gıdanın tüketimi azaltılabilir." dedi.

Akne tedavisi uzun süreli olmalıdır

Uz. Dr. S. Hande Öcal sözlerine şöyle devam etti: "Akne tedavisi hastalığın şiddeti ve hastanın tedaviye uyumu gibi faktörler göz önünde bulundurularak oluşturulur. Akne ilaçları topikal (dıştan sürerek) veya sistemik (ağızdan alarak) yolla uygulanabilir. Herhangi bir tedavinin başarısını değerlendirmek için 6-8 hafta gerekir. Çoğunlukla hastalık kontrol altına alındıktan sonra da bazı topikal ilaçlar kullanılmaya devam edilebilir.

Cildinizi gereğinden sık ve sert temizleyicilerle temizlemeyin ve Akne tedavisinde kullanılması gereken cilt ürünlerinin uygulamasında aşağıda belirttiğim noktalara mutlaka dikkat edin. 

Cilt gereğinden sık ve sert temizleyicilerle ve sert sürtme hareketleriyle temizlenirse akne şiddetlenebilir. Günde 2 kez yumuşak temizleyici ile temizlemek yeterlidir.

Akne tedavisi esnasında anti bakteriyel veya akne ilacı içeren temizleyiciler tercih edilmemelidir. Yoğun yağlı kremler, kapatıcılar, sıkıştırılmış pudralar sivilce oluşumunu artırır." diyerek sözlerine son verdi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2015, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4