banner341

Yedaş Bakım Onarım Çalışmalarının Kalitesini Artırdı

2011 yılında gerçekleşen özelleştirme ile 5 il, ilçe ve kırsalında elektrik dağıtım şebekesinin işletim ve yönetimini devralan YEDAŞ, tedarik sürekliliği ve kalitesini artırmak için yatırım, bakım onarım, dijitalleşme çalışmalarına devam ediyor.

Yedaş Bakım Onarım Çalışmalarının Kalitesini Artırdı ABONE OL

YEDAŞ’ın 876 kişilik Arıza Onarım Bakım ekibi,  kar, yağmur, fırtına gibi doğal veya çevresel faktörlerden etkilenen elektrik dağıtım şebekesini iyileştirerek tedarik sürekliliğini artırıyor. Bu kapsamda öncelikle izleme sistemlerinden ve SAP’den aldığı veriler doğrultusunda arıza sayılarını, şebekenin merkeze uzaklığını, işletme ömrünü, işlevselliğini, coğrafi koşullarını değerlendirerek bakım onarım planlamalarını yapıyor. YEDAŞ, geniş bölgelere elektrik dağıtımı sağlayan trafo, dağıtım merkezi ve panoları kontrol ederek bakımlarını gerçekleştiriyor. Elektrik direği, iletken izolatör, parafudr ve ayırıcı varlıkları yeniliyor. YEDAŞ ekipleri, çok uzun yıllardır enerji dağıtımı sağlayan ve bu nedenle işletme ömrü tükenen dağıtım transformatörlerini değiştirerek tedarik sürekliliğini artırmakla birlikte can ve mal güvenliğini en üst seviyeye çıkarıyor. 


YEDAŞ Geçici Arızaları Kısa Sürede Çözüyor
Elektrik dağıtım ve şebeke yönetim faaliyetleri sırasında bölgenin coğrafi koşullarını da dikkate alan YEDAŞ, yüksek nem oranından dolayı şebekede oksitlenmeye bağlı kesinti ve arıza yaşanmaması için izole klemens uygulamasına başladı. Pilot bölge olarak belirlediği Ordu’da izole klemens montajı gerçekleştirdiği şebeke unsurlarında nem oranına bağlı yaşanan değişimleri, kesinti ve arızaları takip ederek elde edilen veriler rehberliğinde uygulamayı, ihtiyaç olan bölgelere yaygınlaştırmayı hedefliyor. Çalışmalarında doğanın ve çevrenin korunmasına da özen gösteren YEDAŞ, kuşların elektrik akımına kapılmasını önlemek amacıyla kuş koruma aparatı montajı yapıyor. Bu sayede hem kuşların güvenliğini sağlıyor hem de kuş konmalarından kaynaklanabilecek kesinti ve arızaların önüne geçiyor. Ayrıca kırsal şebekede havai hatlarda kuş konması, dal çarpması, olumsuz hava şartları gibi nedenlerle oluşan geçici arızaları otomatik olarak gideren Havai Hat Tekrar Kapamalı Kesici montajı ile kesinti sürelerini kısaltıyor.  YEDAŞ, OG havai hat dağıtım şebekesinde montajını tamamladığı Havai Hat Arıza Gösterge Cihazı sayesinde arızaların yerini daha kısa sürede tespit ederek kesintileri hızla gideriyor. 


YEDAŞ Bakım Onarım Yaptığı Alanlarda Arıza Sayılarını %65 Oranında Azalttı 
YEDAŞ, 2016 yılından bu yana 40.000 km2’lik hizmet bölgesinde 10.600 dağıtım trafosu, 3.100 dağıtım merkezi ve kesici ölçü kabini, 24.000 km enerji nakil hattı bakımını tamamlayarak hedeflenen bakım oranlarını gerçekleştirdi. YEDAŞ’ın enerji nakil hatlarında, alçak gerilim seviyesindeki dağıtım şebekesinde ve dağıtım transformatörlerinde gerçekleştirdiği bakım onarım çalışmaları, hat altı temizleme faaliyetleri sonrasında arıza sayıları %65 oranında düştü.

2018 yılında gerçekleştirdiği arıza onarım bakım faaliyetleri ile de kesinti sayıları, geçen yıla göre %40 oranında azaldı.  
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4