YEDAŞ, Enerji Tasarrufunun Püf Noktalarını Çocuklarla Paylaştı

Elektrik dağıtım kalitesini ve sürekliliğini artırmak amacıyla çalışmalar yaparken çevreyi korumaya, toplumsal duyarlılığı artırmaya da özen gösteren YEDAŞ, ilköğretim okulu öğrencilerine enerji tasarrufu için püf noktalarını anlattı. Ayrıca enerji tasarrufu için çocuklara özel hazırlanmış Enerji Takımı kitaplarından hediye etti.

YEDAŞ, Enerji Tasarrufunun Püf Noktalarını Çocuklarla Paylaştı ABONE OL

Küçük Ayrıntılara Dikkat Ederek Gelecek için Büyük Tasarruf Sağlayabiliriz.

YEDAŞ yetkilileri, Samsun’da farklı ilkokullarda yaklaşık 1.000 öğrenciye, çeşitli oyunlarla enerji tasarrufunu, hayatımızdaki önemini ve enerji kaynaklarını nasıl tasarruflu kullanabileceğimizi anlattı. Özellikle gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için bugünden enerji kaynaklarının tasarruflu kullanılmasının önemli olduğunun altını çizdi. Doğadaki enerji kaynaklarının dikkatsiz kullanılması, gereksiz tüketilmesi durumunda biteceğini vurguladı. Enerji kaynaklarının tasarruflu kullanımı ile çevrenin korunacağını, finansal açıdan fayda sağlanacağını belirtti. Özellikle evimizde hem yalıtım hem de elektrikli aletlerin kullanımı hususunda püf noktalarını paylaştı. Evlerimizde tasarruflu ampül kullanılması, koridorlarda sensörlü lambaların tercih edilmesinin; çamaşır makinesi ve bulaşık makinesinin dolduktan sonra çalıştırılmasının; buzdolabı kapağının açık tutulmamasının ve yemekleri çok sıcakken buzdolabına koymamanın; ütüleme bitmeden 5 dk önce ütünün kapatılmasının; yemek pişerken fırının kapağının sık sık açılmamasının; elektrikli aletlerin kapatıldıktan sonra fişten çıkarılmasının, A+ sınıfı elektrikli ev aletlerinin tercih edilmesinin ve bunun gibi bir çok küçük ayrıntının elektrik tüketiminde tasarruf sağlayacağını ifade etti. Ayrıca ısınma için de bina, pencere, kapı yalıtımlarının iyi yapılmasının, kalorifer peteklerinin üstünün kapatılmamasının önemine değindi.

Sürdürülebilir Bir Gelecek için Enerji Tasarrufu Önemli

Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için enerji kaynaklarının verimli kullanılmasının önemli olduğunu vurgulayan YEDAŞ Genel Müdürü Rıdvan Aktürk, “Kurum olarak müşterilerimize kaliteli ve kesintisiz hizmet sunmanın yanı sıra toplumsal gelişmeyi sağlayacak çalışmalar da hayata geçirmeye özen gösteriyoruz. Geleceğin büyükleri çocuklarımızda enerji tasarrufu bilinci oluşturmak, arkadaşlarına, ailelerine, çevrelerine bu konuda örnek olmalarını sağlamak amacıyla okullarda Enerji Tasarrufu konulu seminerler düzenledik. Hizmet verdiğimiz bölgede 1.000’e yakın öğrenciye özel olarak hazırlanmış hikayelerle enerji tasarrufu yapılabilecek hususları aktardık. Ayrıca keyifli ve eğitici hikayelerden oluşan Enerji Takımı kitabımızı ve afişini hediye ettik.” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2018, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4