Yeni Çarşamba Devlet Hastanesi inşaatı 6 ay içerisinde tamamlanacak

Samsun İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç.Dr. Muhammet Ali ORUÇ, Kamu Hastanesi Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr.Mehmet KILINÇ ve Destek Hizmetleri Başkanı Erol ÖZTÜRK tarafından yeni Çarşamba Devlet Hastanesi Binası inşaatında incelemede bulunuldu.

Yeni Çarşamba Devlet Hastanesi inşaatı 6 ay içerisinde tamamlanacak ABONE OL

Hastane Başhekimi Dr.Turan BİLGİN’den yürütülen çalışmalar ve hastane inşaatının son durumu hakkında bilgi alan Sağlık Müdürü Yrd. Doç.Dr. Muhammet Ali ORUÇ, fiziki gerçekleşme oranının %85 düzeyine ulaşan binayla ilgili tefrişat ve malzeme alımı çalışmalarına hastane yönetimi tarafından başlandığını, binanın inşaat sürecini yakından takip ettiklerini, inşaatın 6 ay içinde tamamlanmasını ve akabinde hastanenin hizmete açılmasını hedeflediklerini söyledi.

Yeni hastane binasının 40 bin m2 alanda hizmet vereceğini ve 250 yataklı olacağını söyleyen Sağlık Müdürü Yrd. Doç.Dr. Oruç, şu anki binada 33 olan poliklinik sayısının yeni hastane binasında 75’e çıkacağını, üroloji, ortopedi, kadın doğum gibi poliklinik alanlarının muayene şartlarına göre özel ek muayene ve müdahale odalarını içeren bir yapıda ve birbirinden bağıntısız alanlarda, hasta mahremiyetine maksimum düzeyde dikkat edilerek planlandığını, 2 kat olarak hizmet verecek poliklinik bölümünün her katında ayrı röntgen ve laboratuvar ünitelerinin bulunduğunu, bu alanlarda ayrıca 11 ayrı noktada bekleme alanlarının da oluşturulduğunu vurguladı.

Hastanenin acil servis başvurularının yoğunluğu dikkate alınarak günlük 1000 hastanın tedavisinin yapılabileceği şekilde Acil Servis planlaması yapıldığını söyleyen Sağlık Müdürü Yrd. Doç.Dr. Oruç, arena tarzı modern muayene alanlarına sahip olan acil serviste, çocuk hastaların muayenesi için ayrı bir çocuk muayene bölümünün oluşturduğunu, ayrıca yeni acil serviste laboratuvar, röntgen, MR ve Tomografi gibi ek hizmet ünitelerinin de acil servisle aynı katta yer aldığını; böylece hastaların farklı alanlara gitmek zorunda kalmadan tüm işlemlerini aynı alanda tamamlayabilecekleri bir yapı oluşturduklarını ifade etti.

Uzak köylerden gelen hastaların annelerin bebekleriyle aynı ortamda bulunarak tedavilerini sürdürebilmeleri için düzenlenen Anne Misafirhanesinin de hastanede bulunacağını söyleyen Oruç, ameliyat masa sayısının da 4’den 7’ye çıkarılacağı hastanede; 20 yataklı ve hastaların kişisel bakım hizmetlerinin yapılabileceği üniteleri içinde barından Palyatif Bakım Servislerinin de yer alacağı belirtti.

Amaçlarının Çarşamba halkının daha kaliteli sağlık hizmetine ulaşması olduğunu belirten Oruç, yeni Hastane inşaatı süreciyle birlikte, halen hastaneye bağlı poliklinik olarak ayrı bir binada hizmet vermekte olan Ağız ve Diş Sağlığı Ünitesinin, aynı alanda hastaneden ayrı bir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak kazandırılması için de ihale çalışmalarına başladıklarını, Çarşamba Devlet Hastanesini asla bir ilçe hastanesi olarak görmediklerini Samsun’un 4 büyük hastanesinden biri olarak değerlendirdiklerini ve ilçedeki sağlık yatırımlarını da Sağlık Bakanlığıyla birlikte buna göre planlandıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2018, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4