banner341

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir!

Depremin yol açtığı yıkımların maddi olarak önüne geçilebilmesi için yasalar ile zorunlu hale getirilen “zorunlu deprem sigortası-DASK” önemini her geçen gün artırıyor.

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir! ABONE OL

Bu artışa rağmen, deprem kuşağında bulunan ve küçük büyük teknotik hareketlerle her gün sarsılan Türkiye’de DASK ile ilgili kamuoyunda merak edilen birçok nokta bulunuyor. 150 yılı aşkın köklü geçmişiyle Türkiye’nin ilk sigorta şirketi olma unvanına sahip Generali Sigorta, kamuoyunda DASK hakkında en çok merak edilen 5 soruya cevap sundu.

DASK hakkında merak edilenler şu şekilde:

Neden DASK sigortası yaptırmalıyım?

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Zorunlu Deprem Sigortasını yapmak ve yönetmek amacıyla kurulan kamu kurumudur. DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen maddi zararları, poliçede belirtilen limitler dahilinde karşılamaktadır. Olası bir afet durumunda zararların temini için konutlara mutlaka DASK sigortası yaptırılmalıdır.

DASK neleri kapsar?

DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçede belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılar. Bina tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altındadır.

DASK poliçe bedeli nasıl hesaplanır?

DASK priminin hesaplanmasında birçok faktör göz önünde bulundurulur. Konutun yapısına, bölgesine ve inşa yılına göre belirlenen tarife ücreti ile sigorta bedelinin çarpılması sonucu ortaya çıkan rakam, DASK sigorta primi olarak hesaplanır.

DASK sigortasının süresi ne kadar?

Zorunlu Deprem Sigortası’nın süresi bir yıldır. Bir yılın sona ermesinin ardından sigorta poliçe yenilenmelidir. DASK primi, poliçe imzalandıktan sonra yılda bir kere peşin olarak ödenmektedir.

Nasıl DASK sigortası yaptırabilirim?

DASK başvurusu için en yakın sigorta acentesine başvuruda bulunulabilir. İstenilen belgeler verilerek DASK için teklif alınması gerekir. DASK fiyatları sabit olup, sigorta şirketine göre değişiklik göstermez. Konut ve kimlik bilgilerini beyan eden herkes zorunlu deprem sigortasını yaptırabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4