Kılıçdaroğlu, yürüyüş ve gazeteciler

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'na 25 yıl hapis verilmesi ardından tutuklanarak cezaevine konulmasıyla birlikte, CHP'liler genel Başkanları Kemal kılıçdaroğlu önderliğinde yürüyüşe geçti...
     Adalet ve Demokrasi ...
      Evet bu iki herkese lazım, olmazsa olmazıdır milletleri ve ülkelerin, ikisinin olmadığı bazı ülkelerin ne durumda olduğunu herkes görüyor...
    Enis Berberoğlu neden bu cezayı aldı...
     İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davada suç tarihinde CHP Genel Başkan Yardımcısı olan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun, durdurulan MİT tırları görüntülerini eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a verdiği iddiasıyla ilgili yargılandığı davada, "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan cezayı aldı.
Benim değinmek istediğim bu konuyla alakalı olarak sayın Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşe geçmeden önce yaptığı açıklamadır. 
     Hep tartışılan bir konudur gazetecilerin cezaevinde olması. Geçmişteki yazılarımda gazetecinin tanımı, görevleri gibi değişik yazılar kaleme almıştım. 
"Gazeteci, haber ve bilgi kaynağına çabuk ulaşmak ve bu kaynaklardan edindiği bilgi ve haberleri okurlara sunma işini üstlenmiştir. Bir nevi kamu görevi yürütmektedir." 
    Kılıçdaroğlu ne diyor, "Kendi ülkemizde gazeteciler içerde olmasını istemiyoruz."
     Kusura bakmasın sayın Kılıçdaroğlu ama, işini düzgün ve doğru yapan gazeteci cezaevinde olmaz, suç işlemez, belgesiz haber yapmaz, devletin gizli kalması gereken belgelerini yayınlamaz, bu belgeler üzerinden devletini, ülkesini yıpratmaz, kendi ülkesini rezil etmek, küçük düşürmek için yazı yazmaz. 
      Sen birilerinin maşası olacaksın bunları yapacaksın, rant, güç, para elde edeceksin, ceza alınca da özgür basın diyeceksin, yok öyle basın kusura bakma...
       Bir de ne diyor Sayın Kılıçdaroğlu, "Bu yürüyüşümüzü uluslararası yayın organlarının da çok geniş bir şekilde verdiklerini söylediler. Bizim televizyonlarımız da geniş bir şekilde vermiş"
     Adamın derdine bak ya, çok marifet sanki.
       Gerçekten ortada bir adaletsiz varsa hepimiz yürüyelim, koşalım, çoşalım, bağıralım, fakat suç işleyeni de lütfen korumayalım.
     Benden bugünlük bu kadar yazılacak o kadar cümle varki..!
Kalın sağlıcakla...

YORUM EKLE

banner4