banner341

Samsun'da Vakaların yüzde 90'ı Delta Varyantı, Vakalarda artış devam ediyor

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü açıklama yaptı! Samsun'da vaka sayıları artıyor! Vakaların yüzde 90'ı Delta Varyantı. Artış hastane yatışlarına da yansımaya başladı. Samsun'da aşısını erteleyen 250 bin kişi var.

Samsun'da Vakaların yüzde 90'ı Delta Varyantı, Vakalarda artış devam ediyor ABONE OL

Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç, kentte vaka sayılarının arttığını açıkladı.

Samsun'da görülen vakaların yüzde 90'ının Delta Varyantı olduğunu söyleyen Sağlık İl Müdürü Oruç, delta varyantının etkisi ile bulaşın hızla yayıldığını ifade etti.

VAKA ARTIŞI HASTANELERE YANSIYOR
Vaka sayılarının Samsun'da artış göstermesinin, hastane yatışlarına da yansımaya başladığına dikkati çeken Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında tek yada iki doz Sinovac aşısı olanları da uyararak, aşılarını olmaya davet etti. 

SAMSUN'DA 250 BİN KİŞİ AŞISINI ERTELEDİ
Samsun'da şuan 250 bin civarında aşısını erteleyen vatandaşın bulunduğunu belirten Oruç, "Samsun'da vaka sayılarımız artıyor. Sağlık Bakanlığımızın verilerine göre bu hafta insidans hızımız yüz binde 211,71 olarak gerçekleşti. Vaka sayılarımızdaki bu artış maalesef, artık hastane yatışlarımıza da yansımaya başladı. İlimizdeki vakaların neredeyse yüzde 90’ı delta varyantından oluşuyor. Delta varyantının etkisiyle hızlı bulaşan hastalık, aşısını erteleyen vatandaşlarımızın virüsün bulaşmasına zemin hazırlamasıyla birlikte daha da fazla insana bulaşıyor. Samsun'da aşısını erteleyen 250 bin civarı vatandaşımız var. Bunlar ikinci dozunu zamanı gelmesine rağmen yaptırmayan ve iki doz aşısını yaptırdıktan sonra üçüncü hatırlatma dozunu hakkı olduğu halde erteleyen kişilerinden oluşuyor. Maalesef hastane yatışlarımız, yoğun bakım hastalarımız ve hayatını kaybeden vatandaşlarımızın çoğunu da bu aşısını erteleyen vatandaşlarımız oluşturuyor. Özellikle tek ya da iki doz Sinovac aşısını Şubat, Mart, Nisan, Mayıs gibi erken dönemlerde olmuş vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Hiç vakit kaybetmeden ikinci doz ya da üçüncü hatırlatma doz aşınızı mutlaka yaptırın" dedi.

SAMSUN'UN AŞILAMA ORANLARI
Samsun'da birinci doz aşıda yüzde 85 oranlarına ulaşıldığını, ikinci dozda ise 18 yaş üstü hedef nüfusa göre yüzde 69 seviyesinde olunduğunu ifade eden Sağlık İl Müdürü Oruç, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.
"Aşı sadece sizi korumaz. Hastalığı bir başkasına bulaştırma ihtimalinizi de azaltır. Bu nedenle hem kendi sağlığınız hem de çevrenizdekilere hastalığı bulaştırmamak için, lütfen ertelediğiniz aşısınız tamamlayın. Vakalar artıyor. Bu gidişatı durdurmamız gerekiyor. Okullarımızın ve iş yerlerimizin açık kalmasını istiyorsak, elimizdeki en güçlü silah olan aşıyı mutlaka daha da etkin kullanmalıyız. Bir doz aşı oldum bana yeter dememeliyiz. İki doz aşımızı yaptırmışsak hatırlatma dozuyla koruma kalkanını güçlendirmeliyiz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4