'1001 Gece Masalları ve Nesimi' Bale Eserlerine Yoğun İlgi

14 Aralık 2019 Cumartesi akşamı prömiyeri gerçekleştirilecek “1001 Gece Masalları ve Nesimi” bale eserlerinin biletleri hızla tükendi. Yoğun ilgi gören eserin prömiyerine Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçisi Hazar İbrahim onur konuğu olarak katılıyor

'1001 Gece Masalları ve Nesimi' Bale Eserlerine Yoğun İlgi ABONE OL

Fikret Amirov’un zengin motiflerle bezediği, doğunun oryantal ve mistik dünyasının akla gelen ilk örneği “1001 Gece Masalları” bale eseri ve Azerbaycan edebiyatının en değerli şairlerinden İmameddin Nesimi’nin sevgi ve bilgelik dolu yolunun anlatıldığı “Nesimi” bale eseri, Samsun Devlet Opera ve Balesi prodüksiyonuyla efsaneleşiyor. Türkiye ve kardeş ülke Azerbaycan arasında köprü kuran eserin prömiyerine, Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçisi Hazar İbrahim, Özel Kalemi Elvin Süleymanlı, Baş Katip Elçin Allahverdiyev ve Baş Katip Ferit Musayev,  TÜRKSOY Azerbaycan Temsilcisi Elçin Gafarlı ve Basın Müşaviri Sabir Hacıyev onur konuğu olarak katılacak.
Ortadoğu’nun edebi hazineleri; “1001 Gece Masalları” ve İmameddin Nesimi’nin hayatının anlatıldığı “Nesimi” bale eserleri, Fikret Amirov’un melodileriyle, Samsun Devlet Opera ve Balesi Koro, Bale ve Orkestra Sanatçıları’nın performanslarıyla sahneye taşınan eserin biletleri günler öncesinden tükendi. 2019 yılının son prömiyeri “1001 Gece Masalları ve Nesimi” bale eserleri, 14 Aralık 2019 Cumartesi günü saat 20.00’da Aydın Gün Salonu’nda perdelerini açıyor. Eser ikinci kez 16 Aralık 2019 Pazartesi günü saat 20.00’da sahnelenecek. Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın eşlik edeceği eserin Orkestra Şefi Yalçın Adıgüzel, Başkemancısı Didem Tepe. 
Dünyaca ünlü edebi eser “1001 Gece Masalları”nın nasıl ortaya çıktığının anlatıldığı ilk perde, Fars Kralı Şahriyar’ın aldatıldığını öğrenmesiyle başlar. Tüm kadınların sadakatsiz ve güvenilmez olduğuna inanan Şahriyar, intikam duygusuyla her gece bir başka kadınla evlenir ve gün doğumunda evlendiği kadını idam ettirir. Yaşanan bu acımasızlığa dur demek için vezirin kızı Şehrazad bir plan yapar ve 1001 gece sürecek masallar dizisi bu şekilde meydana gelir. Eserin koreografisi, uzun seneler Devlet Opera ve Balesi Müdürlükleri’nde Başkoreograflık görevini üstlenen ve iki sene önce aramızdan ayrılan değerli sanatçı Nugzar Magalashvili’ye ait. Eserin koro şefliğini Raushan Baigulakova, dekor ve kostüm tasarımını Alev Tol, ışık tasarımını Oğuz Murat Yılmaz üstleniyor. 14 Aralık 2019 Cumartesi günü gerçekleşecek “1001 Gece Masaları” bale eserinde, Şahriyar, Y. Emre Örgüt; Nurida, Anna Gorgiashvili; Şehrazad, Ilgaz Arslan; Başköle, Orkun Baydoğan tarafından sahnelenecek, Soprano Solo partisi, Sezen Alanbay ve Elif Demir tarafından dönüşümlü olarak seslendirilecek.


“Nesimi” Samsun Devlet Opera ve Balesi ile Türkiye prömiyeri yapıyor
İkinci perdede; Türk edebiyatının önemli temsilcilerinden İmameddin Nesimi’nin, sevgi ve bilgelik dolu hayatının anlatıldığı “Nesimi” bale eseri, Türkiye’de ilk defa Samsun’da sahneleniyor. Gençlik çağındaki Nesimi’nin medresede eğitim gördüğü sahneyle perdeyi açan eser, onun sulh yolunda ilerleyişini konu edinir. İnsan sevgisi, barıştan yana tutumlarıyla halkın sevgisini kazanan ünlü şair, zamanla askerlere bile kılıç bıraktırmaya başlar. Bu durum askeri gücünü yavaş yavaş kaybeden Mısır Sultanı’nın hoşuna gitmez ve sultan, halkı bu denli etkileyen kişiyi ölüme mahkûm eder. “Nesimi” balesinin koreografisi, Azerbaycan’dan sonra Türkiye’de sahnelemek üzere, Azerbaycan Devlet Sanatçısı Kamilla Huseyinova’ya ait. Eserin librettosunu Ajdar Ulduz kaleme alırken, dekor tasarımını Filiz Dinç, kostüm tasarımını Gülnur Çağlayan Tuluk, ışık tasarımını Ajdar Ulduz üstleniyor. 14 Aralık 2019 Cumartesi günü gerçekleşecek “Nesimi” bale eserinde roller; Nesimi, Orçun Ünal; Nesimi’nin Eşi, Buse Cengiz; Naimi, A. Cem Şenoğlu; Nesimi (Genç), Hasan Özvar; Nesimi’nin Kızı, İdil Şengül; Ateş Perisi, Meltem Ayar; Hava Perisi, Damla Güven; Su Perisi, Natalia Cherednychenko,; Toprak Perisi, Cansu Bekaroğulları tarafından sahnelenecek. 
Doğumunun 650. Yılı nedeniyle “2019 İmameddin Nesimi Anma Yılı” olarak ilan edilmesi üzerine, ülkemizde çeşitli etkinliklerin yanı sıra, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından Nesimi’nin görselinin bulunduğu madeni hatıra para basıldı. Doğumunun 650. Yılı nedeniyle “Nesimi” bale eserini repertuvara alan Samsun Devlet Opera ve Balesi, ünlü şairin bilgelik dolu ışığını sahnesinde yakmaya hazırlanıyor.
“1001 Gece Masalları ve Nesimi” bale eserleri prömiyeri 14 Aralık 2019 Cumartesi, ikinci temsili 16 Aralık 2019 Pazartesi günü saat 20.00’da Aydın Gün Salonu’nda gerçekleşecek. İki perdeden oluşan eserin biletleri Samsun Devlet Opera ve Balesi gişeleri ve www.biletinial.com internet adresinden temin edilebilir. SAMDOB gişeleri hafta içi ve cumartesi günü 10.00-18.00 saatleri arası ve temsil günleri temsil başlama saatine kadar açık bulunuyor.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4