banner341

Atatürk Tekrar Sahnede

“Yeniden Doğuş” Operası, 14 Mart 2020 Cumartesi akşamı saat 20.00’da tekrar SAMDOB sahnesinde.

Atatürk Tekrar Sahnede ABONE OL

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Millî Mücadele'yi başlatmak üzere Samsun'a çıkmalarının 100. Yılına öze yazılarak, sahneye konulan “Yeniden Doğuş” Operası, 14 Mart 2020 Cumartesi akşamı saat 20.00’da tekrar sahnelenecek. Sanatseverlerin tarafından yoğun ilgi gösterdiği “Yeniden Doğuş” operasında sınırlı sayıda kalan biletleri 20 gün öncesinden satışa açıldı.

Proje Yaratıcısı ve Sanat Yönetmeni Murat Karahan.
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan “Yeniden Doğuş” operasının proje yaratıcısı. Sanat yönetmenliği de Murat Karahan’a ait olan “Yeniden Doğuş” operasının librettosu ve bestesi Tevfik Akbaşlı’ya ait. 
Opera, bale ve orkestra sanatçılarından oluşan yaklaşık 130 kişilik ekip tarafından sahnelenecek eserin orkestra şefi Serdar Yalçın. “Yeniden Doğuş”u Şahan Gürkan sahneye koyuyor.   

1912-1922 Yılları ve Milli Mücadele Dönemi Anlatılıyor.
1912 – 1913 Balkan Savaşı sonrası Rumeli’den İstanbul’a göçmek zorunda bırakılan halkın acı veren hikâyesiyle açılan eser, 1. Dünya Savaşı yıllarını, Çanakkale Savaşı’nı, işgal yıllarındaki İstanbul’u, Bandırma Vapuru ile Samsun yolculuğunu, Amasya, Erzurum ve Sivas kongrelerini, Büyük Taarruzu, Kurtuluş Savaşı’nı ve Cumhuriyet’in kazanılması sürecini aryalar, düetler, koro parçaları ve danslarla anlatıyor. 

Yaratıcı Kadro
Görkem Cengiz tarafından koreografisi yapılan eserin dekor tasarımı Özgür Usta’ya, kostüm tasarımı ise Gülnur Çağlayan Tuluk’a ait. Işık tasarımı O. Murat Yılmaz tarafından yapılan eserin koro şefi ise Raushan Baigulakova. Proje danışmanı olarak Cennet Türker’in yer aldığı eserin video prodüksiyonu Ahmet Şeren tarafından gerçekleştiriliyor.     

Tarihte Bir İlk: Atatürk Opera Sahnesinde. 
Türk opera tarihinde bir ilke imza atan eser sayesinde Mustafa Kemal Atatürk ilk defa bir opera eserinin kahramanı olarak canlandırılacak. “Yeniden Doğuş” ta Atatürk rolünü İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından tenor Ali Murat Erengül söyleyecek. 

Eserde Zübeyde Hanım rolünde Hatice Zeliha Kökcek, Fikriye Hanım rolünde Eda Bingöl Gürkan, Makbule Hanım rolünde Sezgi Elhüseyni, İsmet İnönü rolünde Gürkan Sezgin, Rauf Orbay rolünde Murat Göçken, Refet Bele rolünde Cüneyt Erdoğan, Cevat Abbas rolünde Yunusemre Kemal Sönmez, Asker Mehmet rolünde Bilal Doğan, İtalyan Komutan rolünde Eray Dönmez, Kaptan rolünde Hakkı Balkaş, Yunanlı rolünde Metin Bayram, Kazım Karabekir rolünde ise Hasan Çelik yer alıyorlar.

Samsun Devlet Opera ve Balesi’nde 14 Mart 2020 Cumartesi akşamı saat 20.00‘da Aydın Gün Salonu’nda sahnelenecek eserin biletleri Samsun Devlet Opera ve Balesi gişeleri ve www.biletinial.com internet adresinden temin edilebilir.

SAMDOB gişeleri hafta içi  10.00-18.00 saatleri arsası ve temsil günleri temsil başlama saatine kadar açık. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4