Canik'te Uluslararası Müzik Festivali başladı

Canik Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Müzik Festivali başladı. Yerli ve yabancı 20 müzik topluluğundan 548 sanatçının katıldığı festivalin ilk gününde müzik dolu bir akşam yaşandı.

Canik'te Uluslararası Müzik Festivali başladı

Samsunlular 5 gün boyunca müziğe doyacak. Canik Belediyesi tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TRT Genel Müdürlüğü'nün katkılarıyla düzenlenen Uluslararası Müzik Festivali Canik Kültür Merkezi'nde düzenlenen açılış kokteyli ile başladı. Başkan Osman Genç ile eşi Nimet Genç'in yanısıra AK Parti İlçe Başkanı Ercan Eler, Canik Belediyesi Başkan Yardımcısı Alican Usta, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülay Korucu'nun da katıldığı festivalin ilk gününde birbirinden güzel sanat toplulukları renkli anlar yaşattı.

MÜZİK, EVRENSEL DEĞER

Festivalin açılışında konuşan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Samsun'da uluslararası bir etkinliğe daha ev sahipliği yapmaktan duyduğu heyecanı dile getirdi. Başkan Genç, "Şehirlerin yarıştığı günümüzde bir şehrin gelişmişliğini gösteren temel kriterlerden biri de kültür ve sanattır. Bu nedenle belediye olarak kültür ve sanata büyük önem veriyoruz. Binalar, yollar yapıyoruz, ancak eğer yaptığınız yatırımlar insana dokunmuyorsa o yatırımın pek de bir anlamı olmaz. Çünkü kültür ve sanattan yoksun bir şehrin ve milletin gelişmişliğinden söz edilemez. Sanat, aynı zamanda toplumları bir araya getiren birlik ve kardeşlik duygularını güçlendiren evrensel bir değerdir" dedi.

CANİK, KÜLTÜR-SANATTA DA MARKA

Kültür-sanat alanında önemli yatırımlar yaptıklarını belirten Genç, "Canik Belediyesi olarak en önemli çalışmalarımızdan birisi de kültür-sanat alanında yaptıklarımızdır. Türkiye'de Tiyatro Okulu kuran iki belediyeden biriyiz. Ayrıca yine Canik Müzik Okulu kurduk. Bu iki sanat okulumuzun kapıları herkese açık. Yine kurs ve gençlik merkezlerimizde gençlerimiz enstrüman kursları alıyor. Canik Belediyesi Türk Sanat Müziği Topluluğumuz önemli bir yere sahip. Ayrıca Canik Belediyesi olarak kültür ve sanat faaliyetlerini her zaman destekliyoruz. Yaptığımız eğitim, kültür, sanat yatırımları ile şehrimize ruh kazandırmaya çalışıyoruz. Canik artık kültür ve sanatta da marka olmuştur" diye konuştu.

ŞEHRİN GELİŞMİŞLİĞİNE KATKI

Uluslararası Müzik Festivali ile sanat yoluyla şehrin sosyo-kültürel gelişimine katkıda bulunmayı amaçladıklarını ifade eden Genç, "Müzik Okulu, Tiyatro Okulu, Türk Halk Müziği Topluluğunun yanısıra yaptığımız kültürel ve sanatsal faaliyetler, şehrimizi kültür-sanat alanında daha ileriye taşıyor. Geçtiğimiz günlerde de Tiyatro Festivali düzenledik. Bu tür organizasyonları, şehrimizin tanıtımında, kültürel ilişkilerin geliştirilmesinde son derece önemli araçlar olarak görüyoruz. İnsanlığın evrensel dili olarak kabul edilen müzik de bu kültürel birleşmenin en önemli aracıdır" şeklinde konuştu.

MUHTEŞEM AKŞAM

Canik Belediyesi Türk Halk Müziği (THM) Topluluğu Koro Şefi Yavuz Özkaran'ın koordinatörlüğünde gerçekleşen festival, Canik Belediyesi THM Topluluğu'nun verdiği muhteşem konserle festival başladı. Ulusal ve uluslararası 5 ayrı grubun müzik örnekleri sunduğu festivalin ilk gününde, Ols Cinxo ile Olga Hasanoğlu keman ve piyano resitali sunarken, Polonya Vokal Grubu Chois Of Organ SChool From Kalisz, Anadolu Nefesli Beşlisi ile Kırşehir Abdallar ve Ustalar Topluluğu dinlemeye gelenlere müzik dolu muhteşem bir akşam yaşattı. 

548 SANATÇI KATILIYOR

Festivalin sonunda Başkan Osman Genç, yerli ve yabancı sanatçılara katılım sertifikası verdi. Canik Belediyesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TRT Genel Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen festivale ulusal ve uluslararası 20 topluluk ile 548 sanatçı ve akademisyen katılıyor. Bir çok önemli sanatçı ve müzik topluluğunun festival boyunca Samsunlulara dolu dolu müzik örnekleri sunacağı festival boyunca, Türkiye'nin önemli akademisyenleri ve sanatçıları şehrin önemli 7 noktasında atölye çalışmaları ve çalıştaylar gerçekleştirecek. Festival, 29 Nisan Pazar günü sona erecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344