Çerkezler Samsun'da Adige Dil Günü'nü Piazza AVM'de kutladı

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Piazza AVM’de düzenlenen Adige Dil Günü programına katıldı. 14 Mart Adige Dil Günü, Samsun Çerkes Derneği ve Piazza AVM işbirliğiyle düzenlenen etkinlikler kapsamında Piazza AVM’de kutlandı.

Kendisi de Çerkes olan ve bu tür etkinliklerde severek yer alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çerkes terbiyesi ile yetiştiğini ifade ederek, “Her zaman dayanışma içinde olan Çerkes kardeşlerimle vakit geçirmekten çok mutlu oluyorum. Bu tür etkinliklere katılmak için günlük yaşantımızın yoğunluğu içinde her zaman fırsat ayırmaya çalışıyorum. Bugün burada Adige Dil Günü’nü kutlamak için bir araya geldik.
Ayrıyeten Kafkas kültürünü yaymak için büyük mücadele eden Niyazi Tan ağabeyimizi de onara etmek istedik. Samsun Çerkes Derneği Başkanı Sedat Uygun kardeşim Niyazi abinin onur konuğu olduğunu söyleyince çok sevindim. Niyazi abi, Çerkezceyi bir alfabeye dönüştürmek için, öğretmek için büyük çaba harcadı. Dernek kurulduğundan bu yana aktif olarak her türlü organizasyonun içinde bulundu. Kafkas kültürünü yaşatmaya çalışan tarihi bir değerdir. Kendisine bugüne kadar yaptığı çalışmalar için bir Çerkes olarak teşekkür ediyorum. Çerkesler dünyada kültürlerini her anlamıyla yaşayan sayılı toplumlar arasında yer alıyor. Bugün burada genç kardeşlerimizin sergilediği oyunlar ve müzik dinletisi de bizleri çok duygulandırdı. Gençlerimize çizgilerinden hiç sapmamalarını ve kültürlerini gelecek nesillere aktarmalarını diliyorum” dedi. 
Konuşmalarının ardından Kafkas kültürünün yaşatılması için büyük emek harcayan Niyazi Tan’a plaket verildi. Piazza AVM’de gerçekleştirilen ve ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği etkinliğe Samsun’da yaşayan Çerkes’lerin yanında SASKİ Kanalizasyon Daire Başkanı Muhlis Yeşilyurt ve İçme Suyu Daire Başkanı Cihan Güller’de katıldı. 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2022, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4