banner341

'Fuat Sezgin Yılı Bilim Etkinlikleri' Samsun'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ikinci yüz günlük eylem planında yapılması öngörülen çalışmalardan biri olan “Fuat Sezgin Yılı Bilim Etkinlikleri” kapsamında Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri tarafından söyleşi programı düzenlendi.

'Fuat Sezgin Yılı Bilim Etkinlikleri' Samsun'da ABONE OL

Söyleşi programı öncesinde Sosyal Bilimler Lisesinde olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu Samsun Valisi Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Bir buçuk senedir Samsun'dayım. Okulunuza çok gelmek istiyordum ama programlarımın yoğunluğu nedeniyle bugün nasip oldu. Ben gerçekten sosyal bilimler alanına çok yakın bir yöneticiyim. Benim kızım da İstanbul Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’nden mezun oldu. Hep şunu söylüyoruz; Gençler toplumları sosyal bilimciler yönetiyor. Biz genelde liselerde çocukları hep matematik, fizik, kimya gibi derslere yönlendirip sayısal ağırlıkları öne çıkarıp bazen illa tıp ve mühendisliğe gitsin istiyoruz. Oysaki bazı çocuklarımızın sosyal alanda daha fazla kabiliyetleri oluyor. Bu anlamda yapılacak sınav sonrası öğrenci alımı için sosyal bilimler liseleri kuruldu. Bana göre de doğru bir tercih. Sosyal yeteneği olan öğrencilerin sosyal bilimler liselerine gelmeleri çok anlamlıdır. Sizler bu okulu tercih ettiğiniz için sizleri tebrik ediyorum.
Samsun 1 milyon 300 bin nüfuslu ve 240 bin öğrencisi olan bir ildir. Sosyal Bilimleri çok daha geniş tutmalıyız. Ama okulumuz fiziki açıdan çok yeterli değil. Okulumuzun çok daha fazla öğrenci alması gerekiyor. Bununla ilgili Milli Eğitim Müdürümüzle beraber ne yapabiliriz, ne yapılabilir, çözümü ne olur değerlendireceğiz. Samsun Sosyal Bilimler Lisesi dalında Türkiye'de ilk açılan liselerden birisidir. Eğitim kadrosuyla, kurumsal kimliği ve kurum kültürüyle kendini ispatlamıştır.” dedi
Vali Kaymak'ın konuşmasından sonra Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri tarafından Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatı, bilime olan katkısı, Müslüman ve Türk bilim insanlarının bilim tarihine yaptıkları katkı anlatıldı.
Programa ayrıca, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Hamza Sofuoğlu, okulun öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4