İlkadım'da 'Söz'ün Özü, Şiir'in Gücü' Söyleşisi

Acem Tekkesi'nde yapılan Edebiyat Sohbetleri'nde konuşan OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Bayram, Şiir'in boş vakitlerde değerlendirilecek bir eğlence aracı olmadığını söyledi.

İlkadım'da 'Söz'ün Özü, Şiir'in Gücü' Söyleşisi ABONE OL

İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve İlkadım Kent Konseyi tarafından organize edilen Tarih ve Edebiyat Sohbetleri kapsamında Sözün Özü Şiir'in Gücü konulu söyleşi yapıldı. Acem Tekkesi'nde yoğun katılımla gerçekleşen söyleşide OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr.  Yavuz Bayram Türk Edebiyatında sözün şiirle güçlü hale geldiğini anlattı. 
"ŞİİR EĞLENCE ARACI DEĞİLDİR"
Şiir'in boş zamanlarda değerlendirilecek bir eğlence olmadığını ifade eden OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr.  Yavuz Bayram, " Şiirle hem hal olmuş bir milletiz. Şiir bir eğlence aracı değildir. Boş vakitleri dolduracak eğlence aracı değildir." dedi.

"ŞAİR RUHLU MİLLETİZ"
"Şair ruhlu ecdadın evlatlarıyız" diyen Yavuz Bayram,  Millet  olarak şair ruhlu bir toplumuz. Ben Avrupa tarihinde şiirle uğraşan bir kral görmedim. Ama; biz öyle miyiz. ? Devrin en büyük alimlerinin, en güçlü şairlerinin ve musikişinaslarının yer aldığı bu yapı içerisinde Osmanlı hanedan mensuplarının da sanatın bir ya da birçok şubesi ile doğrudan ilgilendikleri görülür. Özellikle şiir sahasında Osmanlı hanedanı diğer hanedanlarla mukayese kabul etmeyecek şekilde faaliyette bulunmuştur . Fatih Sultan Mehmet Han, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, IV. Murat,  II. Abdülhamit gibi birçok Osmanlı padişahı şiirle meşgul olmuştur. "dedi.
Program, OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr.  Yavuz Bayram'ın konuşmasının ardından okunan şiirlerle son buldu.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2015, 14:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4