banner341

Piazza AVM milli matemi manşetlerle günümüze taşıyor

Piazza AVM, 1938 yılında yaşanan büyük milli matemi manşetlerle günümüze taşıyor.

Piazza AVM milli matemi manşetlerle günümüze taşıyor ABONE OL

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Piazza AVM’de; vefat ettiği 1938 yılına ait gazetelerden oluşan eşsiz bir sergi ile anılıyor. O günlerde yaşananların yeni nesillere aktarıldığı sergi, Samsun halkından yoğun görüyor.
Atatürk, 10 Kasım 1938’de, tam yetmiş sekiz yıl önce hayata gözlerini yumduğunda, ona karşı duyulan sonsuz sevgiden doğan büyük bir hüzün yaşanmıştı vatanımızda. Manşetlerde hep hüzün ama bir yandan da büyük bir sevgi ve gurur vardı. Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi Müdürü Necati Ufuk Toydemir, sergiyle ilgili olarak, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 78. yılında sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz. Sergimiz, devrimleri ile ölümsüzleşen Ata’mızın vefat ettiği dönemde, 1938 yılının Kasım ayında yaşananları yeni nesillerle buluşturuyor. Kurtuluş Savaşı’nın ilk ateşinin yakıldığı Samsun’da bu sergiyi açmaktan onur duyuyoruz” dedi. 
20 Kasım tarihine kadar açık olacak sergi, Cumhuriyet, Kurun, Tan ve Son Posta gazetelerinin manşetlerine yer veriyor. Manşetlere “Büyük Milli Matem” olarak yansıyan büyük kayıpla ilgili haberler, sergiyi gezenleri geçmişe götürürken bir yandan da özlem, sevgi ve hüznü bir arada yaşatıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2016, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4