banner327

Piri Reis Balesine Yoğun İlgi

Dünyamızı ilk kez haritalandıran, Osmanlı’nın yetiştirdiği önemli komutanlardan biri olan Muhyiddin Piri Bey'in hayatının anlatıldığı bale eserine Samsun seyircisinin ilgisi çok yoğun.

Piri Reis Balesine Yoğun İlgi ABONE OL

Dünya prömiyerinin 2014 yılında Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde yapıldığı "Piri Reis" bale eseri 12 Nisan 2019 Cuma akşamı Samsunlu sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Müziklerinin Can Atilla'ya, koreografi ve librettosunun G. Armağan Davran ve A. Volkan Ersoy'a ait olduğu bale eserinin biletleri bir hafta öncesinden tükendi.

Osmanlı’nın başarılı komutanı Muhyiddin Piri Reis, ölümünün yüzlerce yıl sonrasında okyanusları aşmaya devam ediyor. 

    Gelibolu'da doğan Muhyiddin Piri, amcası Kemal Reis'in yanında dünyayı gezmiş, ilerleyen dönemlerde üstün denizcilik yetenekleriyle etkilediği Osmanlı paşaları sayesinde Osmanlı Donanması'nda yer almıştır. 15. yüzyılda yaşayan ünlü denizci, Amerika'yı da gösteren Dünya haritaları ve "Kitab-ı Bahriye" adlı denizcilik kitaplarıyla ölümsüzleşmiştir. Çizdiği haritalarda ve yazdığı kitaplarda, gittiği yerleri haritalandırmanın dışında kültürel yapısından da bahseden denizci, dönemin kültürel coğrafyasına büyük ışık tutar.

    Biletleri tükenen ve 2 perdeden oluşan eser SAMDOB bale sanatçıları tarafından 12 Nisan 2019 Cuma günü saat 20:00'da Aydın Gün Sahnesi'nde gerçekleştirilecek.. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner318

banner4