Sahaflar Canik'te buluşacak

Daha önce Kitap Günleri ve Çocuk Kitapları Günleri düzenleyen Canik Belediyesi, şimdi de 9-15 Ocak 2017 tarihleri arasında Canik 1. Sahaf Günleri'nde Türkiye'nin geçmişten günümüze tüm değerlerini ve birikimlerini Canik’te buluşturacak.

Sahaflar Canik'te buluşacak ABONE OL

Canik Belediyesi kültürel hizmetlere imza atmaya devam ediyor. İki yıldır Canik Kitap Günleri ve Canik Çocuk Kitapları Günleri'ni düzenleyen Canik Belediyesi, bu kez Canik 1. Sahaf Günleri'ni gerçekleştiriyor. 9-15 Ocak 2017 tarihleri arasında LoveletOutlet AVM Sanat Galerisi'nde düzenlenecek ve 5 gün sürecek etkinlikte, Türkiye'nin geçmişten günümüze tüm değerlerini ve birikimlerini Canik’te buluşacak.

'KÜLTÜRÜ GELECEĞE AKTARIYORLAR'
Etkinliğin amacının asırlık kitapları, tarihe tanıklık eden dergileri, Osmanlı Türkçesi belgeleri, eski fotoğrafları, film ve tiyatro afişleri, nadide levhaları, mektupları, kartpostallar ve özel koleksiyonları Caniklilerle buluşturmak olduğunu belirten Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Eskiden kitap satanlara 'sahaf' denirdi. Bugün 'sahaf' denilince daha çok elden düşme ikinci el kitapları ya da eski değerli kitapları satanlar anlaşılıyor. Oysa sahaf kendinden önceki her türlü bilimsel kaynağı kendinden sonraki kuşağa aktaran kişidir. Biz de sahaflarımızı Samsunlularla buluşturacağız" dedi.

'GELENEKSEL HALE GELECEK'
Belediye olarak kültürel faaliyetlere önem verdiklerini de ifade eden Başkan Genç, "Şehirler zenginleştikçe insanların öncelikli beklentileri değişti, kültür kurumları ara sokaklarda kaldı. Bu değerleri ortaya çıkarmanın yerel yönetimlerin görevi olduğu düşüncesiyle yola çıkarak, Canik Belediyesi Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında 'Canik 1. Sahaf Günleri'ni düzenliyoruz. Canik’te sahaf günleri etkinliği düzenlememizin sebebi, bu değerleri yaşatmaktır. Bu etkinliği geleneksel hale getirmek amacındayız. Canik 1. Sahaf Günleri, bilimden, tasarımdan, matbaaya kadar Türkiye’nin geçmişten günümüze tüm değerlerini ve birikimlerini ilçemizde buluşturacak" diye konuştu.

ÖZEL ESERLER SERGİLENECEK
Canik 1. Sahaf Günleri’nde okuyucular, asırlık kitapların yanı sıra, tarihe tanıklık eden dergiler, Osmanlı Türkçesi belgeler, eski fotoğraflar, film ve tiyatro afişleri, nadide levhalar, mektuplar, kartpostallar ve özel koleksiyonları görebilme imkanına sahip olurken, yüzlerce kitap okuyucuyla buluşacak. Canik 1.Sahaf Günleri'nde ayrıca, basımı yapılmayan ya da ikinci el dergi ve kitapların alım satımı yapılabilecek. Etkinlik ziyaretçileri ve okuyucular, sahaflarla da birebir görüşme imkanına sahip olacak.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2016, 16:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4