Saraydan Kız Kaçırma SAMDOB’da sahnelendi

Türk-Osmanlı kültürünün etkisiyle oluşan ve 16. yüzyıldan itibaren Avrupa’yı etkisi altına alan “Turquerie” akımının en güzel müzikal örneklerden biri olan “Saraydan Kız Kaçırma” operası 18 Aralık 2021 Cumartesi akşamı Samsun seyircisiyle buluştu.

Saraydan Kız Kaçırma SAMDOB’da sahnelendi

Ünlü besteci W.A.Mozart’a ait  “Saraydan Kız Kaçırma” operası Belmonte adlı bir İspanyol soylusunun uşağı Pedrillo ile beraber Selim Paşa’nın Akdeniz kıyılarındaki yazlık köşkünde tutsak olarak bulunan sevgilisi Konstanze'yi ve onun hizmetçisi Blonde'yi Paşa'nın harem bekçisi Osmin'in elinden kurtarmaya çalışmasını anlatır.
Orkestra şefliğini Benoit Fromanger’in üstlendiği “Saraydan Kız Kaçırma” operasının sahne kurgusu Tuncay Kurtoğlu ve Cenk Bıyık imzası taşıyor. 
Belmonte rolünde Ufuk Toker, Konstanze rolünde Zerrin Capelli, Osmin rolünde Tuncay Kurtoğlu, Blonde rolünde Sezgi Elhüseyni, Pedrillo rolünde Serkan Bodur, Selim Paşa rolünde Cenk Bıyık’ın yer aldığı “Saraydan Kız Kaçırma” operası iki perde olarak sahnelendi. 
Koro şefliğini Raushan Baigulakova’nın üstlendiği eserin sahne ışığı O. Murat Yılmaz tarafından yapıldı. Samsun Devlet Opera ve Balesi orkestrası ve korosunun yer aldığı eserin başkemancısı Didem Tepe. 
Samsunlu seyircilerin yoğun katılımıyla 18 Aralık 2021 Cumartesi akşamı saat 20.00’de gerçekleştirilen temsil sonrası 20 Aralık 2021 Pazartesi akşamı yeniden sahnelenmesi planlanan “Saraydan Kız Kaçırma” operasının biletleri, biletinial internet sitesinden ve Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesinden alınabilir.
Biletler: biletinial.com    /     www.operabale.gov.tr  

 

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2021, 20:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344