banner341

Yeniden Doğuş Operası: Atatürk İlk Kez Opera Sahnesinde

Samsun Devlet Opera ve Balesi 10. yılını geride bıraktığı 2018-2019 sanat sezonunu, Kurtuluş Savaşı’nın 100. yılına özel sahneye koyulan Atatürk ve silah arkadaşlarının mücadelesinin anlatıldığı “Yeniden Doğuş” operası ile kapatıyor.

Yeniden Doğuş Operası: Atatürk İlk Kez Opera Sahnesinde ABONE OL

Dünya prömiyeri Bandırma Vapurunun demir aldığı tarih 16 Mayıs’da yapılan “Yeniden Doğuş” operası ikinci kez 20 Mayıs 2019’sa Samsun Devlet Opera ve Balesi’nde sahnelendi. Seyircilerden büyük beğeni toplayan eser yoğun istek üzerine 1 Haziran 2019 Cumartesi saat 21.00’de tekrar sahnelenecek. Biletleri satışa çıktıktan 2 gün sonra tükenen eser, 2019-2020 sanat sezonunda da sahnelenmeye devam edecek. 
“Yeniden Doğuş” Operası: Atatürk İlk Kez Opera Sahnesinde.
100. yıl kutlamaları adına Mayıs ayı boyunca pek çok etkinliğin gerçekleştirildiği ülkemizde, farklı bir proje özellikle öne çıkıyor. Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyet’in en değerli sanat kurumlarından biri olan ve bu yıl kendisi de 10. yılını kutlayan Samsun Devlet Opera ve Balesi, 100. yılı çok özel bir projeyle, “Yeniden Doğuş” operasını sahneliyor. 
Proje Yaratıcısı ve Sanat Yönetmeni Murat Karahan.
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan “Yeniden Doğuş” operasının proje yaratıcısı. Sanat yönetmenliği de Murat Karahan’a ait olan “Yeniden Doğuş” operasının librettosu ve bestesi Tevfik Akbaşlı’ya ait. 
Opera, bale ve orkestra sanatçılarından oluşan yaklaşık 130 kişilik ekip tarafından sahnelenecek eserin orkestra şefi Serdar Yalçın. “Yeniden Doğuş”u Şahan Gürkan sahneye koyuyor. 
1912-1922 Yılları ve Milli Mücadele Dönemi Anlatılıyor.
1912 – 1913 Balkan Savaşı sonrası Rumeli’den İstanbul’a göçmek zorunda bırakılan halkın acı veren hikâyesiyle açılan eser, 1. Dünya Savaşı yıllarını, Çanakkale Savaşı’nı, işgal yıllarındaki İstanbul’u, Bandırma Vapuru ile Samsun yolculuğunu, Amasya, Erzurum ve Sivas kongrelerini, Büyük Taarruzu, Kurtuluş Savaşı’nı ve Cumhuriyet’in kazanılması sürecini aryalar, düetler, koro parçaları ve danslarla anlatıyor. 
Yaratıcı Kadro
Görkem Cengiz tarafından koreografisi yapılan eserin dekor tasarımı Özgür Usta’ya, kostüm tasarımı ise Gülnur Çağlayan Tuluk’a ait. Işık tasarımı O. Murat Yılmaz tarafından yapılan eserin koro şefi ise Raushan Baigulakova. Proje danışmanı olarak Cennet Türker’in yer aldığı eserin video prodüksiyonu Ahmet Şeren tarafından gerçekleştiriliyor. 
Atatürk rolünü Ali Murat Erengül söyleyecek. 
Türk opera tarihinde bir ilke imza atan eser sayesinde Mustafa Kemal Atatürk ilk defa bir opera eserinin kahramanı olarak canlandırılacak. “Yeniden Doğuş” ta Atatürk rolünü İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından tenor Ali Murat Erengül söyleyecek. 
Eserde Zübeyde Hanım rolünde Hatice Zeliha Kökcek, Fikriye Hanım rolünde Eda Bingöl Gürkan, Makbule Hanım rolünde Sezgi Elhüseyni, İsmet İnönü rolünde Gürkan Sezgin, Rauf Orbay rolünde Murat Göçken, Refet Bele rolünde Cüneyt Erdoğan, Cevat Abbas rolünde Yunusemre Kemal Sönmez, Asker Mehmet rolünde Bilal Doğan, İtalyan Komutan rolünde Eray Dönmez, Kaptan rolünde Hakkı Balkaş, Yunanlı rolünde Metin Bayram, Kazım Karabekir rolünde ise Hasan Çelik yer alıyorlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4