MAÇIN ADAMI

Samsunspor lige çok güzel bir başlangıç yaptı. Çok uzun yıllardır göremediğimiz bir futbol gördük sahada. Mehmet Altıparmak’ı tebrik ederim.

Oynadığı hazırlık maçları ile iyi bir takım olduğunu zaten göstermişti Samsunspor ancak henüz ligin başı ve çok şey söylemek için çok erken.

Çok sayıda transfer yaparak, birçok futbolcusunu gönderen ve neredeyse sıfırdan bir takım oluşturan başkan ve ekibini tebrik ederim. Transferlerin gördüğümüz kadarıyla birçoğu başarılı. Yeni transferlerde isabet, beklenenden ve alışılagelenden oldukça iyi düzeyde görünüyor. Tabii yine belirtelim ki henüz daha tam bir kanıya varmak için erken ama umudumuz yüksek.

Gelelim maça… Samsunspor Geçtiğimiz yılki kadrodan Gökhan, Yasin, Boli, Nurullah ve geçen yıl kiralıktan dönen R. Burak ve yine eski futbolcularından yeni transfer Hasan Kılıç sahadaydı. Bu ekip, Tomane, Soner, Melih, Osman ve Ali Ülgen ile ilk 11 oldu. Aladdin, son anda sakatlandığı için ilk 11’den çıkarıldı.

Maçta ikinci yarıda Gökhan Karadeniz’in yerine yeni transfer Mehmet Akyüz, hafif sakatlık geçiren Melih’in yerine yeni transfer Eraldo ve hattrik yapan Yasin’in yerine de Polat oyuna alındı. Mehmet’in henüz hazır olmadığını gördük.

Maçın genelinde takım olarak çok başarılıydık. Balıkesir’in transfer tahtasının kapalı olduğunu ve Samsunspor’a göre zayıf bir kadrosu olduğunu da dikkate alarak ve belirterek, öncelikle dikkat edilmesi gereken noktalara değinelim. 

Boli; 
Boli geçen yıl da çok takdir etmediğim, futbolunu beğenmediğim ve takıma katkısını hep düşündüğüm bir futbolcu. Bana sorarsanız Samsunspor gibi bir takımda ne geçen yıl, ne de bu yıl yer bulacak bir yeteneği yok. 

Teknik adamlarımız hem Ertuğrul Sağlam hem de Mehmet Altıparmak elbette takımı bizden daha iyi okuyorlar. Elbette bir hesapları vardı ve var. Boli fizik yapısı, boy avantajı ve bulunduğu pozisyonda futbolcu bulmanın zorluğundan olsa gerek, bu takımda ikinci yılını yaşıyor. Maçın geneline baktığınızda 2 -3 pozisyon dışında, çok da katkı sağlamadığını hatta maçın gidişatına olumsuz etki ettiğini belirtmeliyim. 

Boli düzeyinde bir futbolcunun oyuna daha olumlu etki eden, orta sahayı daha iyi hazırlayan ve geride gerçekten iyi yer tutan bir futbol oynaması gerekir. Boli için alkışlanacak hareketi bu zamana kadar pek görmedim.

Ligin ilk haftasından bu eleştirilerin ağır olacağını düşünen sevgili Samsunspor taraftarı, beni belki eleştirecekler ancak Boli bu takımda yeni değil ve geçen yılın üzerine hiçbir şey koymuş gibi görünmüyor. Ligin ilk haftalarından bunu belirterek, tedbir alınması gerektiğine dikkat çekmek istiyorum.

Nurullah;
Nurullah’ı hepimiz çok seviyoruz. Bir dönem adı Beşiktaş’la anılan ve gerçekten bulunduğu yeri hakkını veren Nurullah’ın biraz daha olgun düşünmesi gerektiği kanaatindeyim. 

Bazen fazla özgüven ve soğukkanlılık dozu aşırıya kaçıyor sanki. Dönem dönem kaleden çok uzakta maçı takip etmesi, oyun kurarken rakip futbolcuların baskısına fazla şans vermesi ilerde yıkıcı olabilir. Onu seviyoruz. Yıldızı daha da parlasın inşallah.

Gökhan Karadeniz;
Gökhan ve Yasin gerçekten bitirim ikili. Gökhan bu hafta çok istekliydi ancak kendi kilidini açmakta biraz zorlandı. Bence motivasyonunu bozmasına hiç gerek yok. O’nu zaten biz biliyoruz. Takıma katkısı tartışılmaz. O yüzden sevgili Gökhan biz seni zaten biliyoruz. Bu maçta iyi işler yaptı ancak çok istediği golü bulamadı. Canı sağ olsun. Haftaya olur…

Hasan Kılıç;
Futbolda tecrübenin ne kadar gerekli olduğunun bir göstergesi Hasan. Soğukkanlı, kendinden emin, işini iyi yapan bir abi. Bu hafta gerçekten Samsunspor’da kaldığı yerden devam ettiğini hatta daha da olgunlaşarak, takıma daha da katkı vereceğini gösterdi. Hasan’ın Samsunspor’a uzun yıllar daha emek vereceğine eminim. Her maçın değişmez gizli kahramanlarından biri Hasan olacak.

Yasin Öztekin;
Geçen yıl bir çok taraftar Yasin’i çok eleştirdi. Hemen hemen hepsi bence gereksizdi. Hep de böyle düşündüm. Yasin Samsunspor’a gerçekten çok yakıştı. Bu senenin sürpriz gol kralı diyebiliriz kendisi için. 

Sadece gol ayağı anlamında değil, her anlamda takımda çok önemli görevler üstlendi. Bu sene Yasin’in altın yılı olacak. Yasin, Gökhan, Hasan bu takımın hem futbol hem abilik hem de tecrübe anlamında iskeleti olacak. Yaşına rağmen ilerde basan, oyunu iyi kuran, doğru yerde, doğru zamanda olan, futbolu iyi okuyan, öfkesini ve duygularını iyi kontrol eden bir kaptan. 

Yasin’in çok daha iyi işler yapacağına eminim. Yasin’in, Gökhan’ın ve Hasan’ın bu takımı birleştiren, motive eden ve kardeşliği sağlayan bir güç olarak takımın ikinci teknik direktörleri olması gerek. Bunun için egolarını, hırslarını da iyi kontrol etmeleri ve yeni gelenleri, gençleri kesinlikle kazanmaları ve yetiştirmeleri gerekiyor. Bu onlara sadece başarı getirir.

Tomane;
Sık sık sakatlıklar yaşayan, talihsiz adam Tomane. Çok istekliydi. Maçın başlarında daha etkili olabilse ve birkaç olumlu, alkış alan hareket yapabilseydi, maçın devamında harikalar yaratacaktı. 

Aslında çok yetenekli bir oyuncu Tomane. İşler istediği gibi gitmeyince biraz gardı düştü. Kendi kendini demotive etti. Taraftarın ondan beklediğini bildiği için biraz da baskı altında.

Yasin’in ilk 11 dakikada iki gol atması ve kendisinin skora gol anlamında katkı verememesi onu biraz daha hırslandırdı ancak olmayınca da moralini bozdu. Tomane’den biz umutluyuz, kendisinin de umutlu olması ve motivasyonunun kaybetmemesi gerekir. Zaten kendisi de bunu başarabilecek bir futbolcu.

Osman,
Fevkalade, 40 yıllık Samsunsporlu gibi. Çok şey söylemeye gerek yok. O’nun da yıldızı çok parlayacak. Tebrik ediyorum. Rehavete kapılmadan, takım oyunundan kopmadan, üstüne koya koya devam Osman. Bir Samsunsporlu olarak sana teşekkür ediyorum. 

Ali Ülgen,
Ali de aynı Osman gibi maçın kahramanlarından. O da 40 yıllık Samsunsporlu gibi oynadı. Müthiş bir hırs ve konsantrasyon. Sonlara doğru birkaç kez adam kaçırması dışında son derece yetenekli ve hakkını veren bir futbol. Çok koştu ve gerçekten çok yoruldu, o kadar hata da olur artık.     Hırs, istek, direnç. Süper bir asist. Al da at dedi Yasin’e. Aslında golü o attı bile diyebiliriz. Tabi Yasin’in müthiş takipçiliği inanılmaz. Ali takımda birçok noktada oynayabilecek bir futbolcu. Teşekkür ederim Ali.

Melih;
Çok güzel bir asist. Başarılı koşular. İstek, hırs. Hepsi üst düzeydeydi. İkinci yarıda maçtan alındığında hepimiz alındığı için üzüldüğünü ve tepkili olduğunu sandık ancak hoca ayağında hafif sakatlığın başlamasından ötürü aldığını belirtti. Melih de ilk 11’in vazgeçilmezlerinden olacak. 

Eraldo;
Çok yetenekli. Soğukkanlı. Tekniği ve zekası süper. Fevkalade bir asist. Daha çok erken olmasına rağmen takıma çok iyi uyum sağlamış. Bu sene gol yollarında Fofana ile birlikte sorun yaşamayacağız gibi görünüyor. Buna Yasin de eklendi. 

Soner,
Soner de bu akşam çok iyiydi. İlerleyen haftalarda çok daha başarılı olacağına eminim. Yasin’i çok iyi besledi. Kendinden emin ve soğukkanlı. 

Burak,
Burak oyun kurma, topu oyuna sürme, adam bulma, sağlam yer tutma açısından bize geçen seneden çok daha iyi olduğunu gösterdi. Bu sene iki bonus kafamız da ilk 11’in vazgeçilmezleri olacak.

Polat ve Cihan son anlarda oyuna girdiklerinden ilk hafta tam olarak kendilerini gösteremediler. Zaten onlar ısınana kadar maç bitti. Hoca 86. Dakikada Yasin’le Cihan’ı yer değiştirerek, Yasin’i alkışlattırdı. 

Bu hafta maçın adamı olarak sayabileceğimiz o kadar çok isim var ki; hangisini yazalım bilemiyorum. Yasin, Osman, Ali, Melih, Hasan… Kararı siz verin. Ben Yeni oldukları için Osman ve Ali arasında kararsız kaldım.

YORUM EKLE

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344