ekonomi köşesi'nin konuğu Elif Coşkun Bilgin

www.samsunkulishaber.com’un Samsun iş dünyasından işadamlarını konuk ettiği ‘ekonomi köşesi’nin konuğu iş hayatında, sosyal faaliyetlerde ve siyasette başarılı aktif bir kişiliğe sahip Elif Coşkun Bilgin. Kamelya Mühendislik’in sahibi olan Elif Coşkun Bilgin ile iş hayatını, siyaset hayatını, Samsun ekonomisini ve gelecek hedeflerini konuştuk.

ekonomi köşesi'nin konuğu Elif Coşkun Bilgin ABONE OL

Elif Coşkun Bilgin kimdir?
1978 yılında Samsun'da doğdum. İlkokulu Şehit Cengiz Topel İlkokulu’nda, orta ve lise tahsilimi ise Samsun İmam Hatip Lisesi’ndetamamladım. Yüksek öğrenimimi ise Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nde okudum. Jeoloji Mühendisiyim. Samsun'da bulunan kendime ait (Kamelya Mühendislik) firmamla çalışmalarımı bu alanda sürdürüyorum. Aynı zamanda uzun yıllardır siyasetin içerisinde yer almaktayım. 2009-2014 yılları arasında belediye meclis üyeliği yaptım. AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesiyim. Daha önce AK Parti İl Sosyal İşler Başkanlığı görevini yürüttüm. Burada kimsesizlere, kadınlara, engellilere yönelik çok güzel çalışmalarımız oldu. Evli ve 1 kız çocuk annesiyim. Yoğun bir tempoda çalışmama rağmen ailem, eşim ve çocuğum hiçbir zaman ihmal etmediğim şeylerdir. Ailem ile çok güzel vakit geçiriyorum. İşten arta kalan zamanlarda ,kitap okumayı ,eş dost ve aile ziyaretlerinde bulunmayı severim. Fırsat buldukça sporda yapıyorum.


Öncelikle mesleğinizle ilgili konuşmak istiyorum. Jeoloji Mühendisliği önemli bir meslek. Zira ülkemiz bir deprem kuşağı ülkesi?
Evet Ülkemiz birinci derece deprem kuşağındaki bir ülke Samsun'un Havza, Ladik, Kavak gibi ilçeleride 1. derece deprem kuşağında. İlimiz açısından bakarsak Samsun merkez her ne kadar 2. derece deprem kuşağında görülse de tehlike Samsun'un çok uzağında değil. Bunun için Samsun'da zemin etütleri çok önemli. Biz de firma olarak uzmanlık alanımız olan bu konuda önemli bir hizmet verdiğimize inanıyorum. İnsan yer yüzündeki en değerli varlık. Dolayısıyla insan canının güvenliği çok önemli. Dolayısıyla biz de Samsun halkının, insanlarımızın can güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla çalışıyoruz. Zemin etüdü iyi yapılmış bir bina elbette daha güvenlidir.Maalesef ülkemizde geçmişte çok kötü örnekler yaşadık. Ülke olarak acı tecrübelerimiz var. Bütün çabamız ve isteğimiz bir daha böyle acı tecrübeler yaşamamamız. Mesleğimi çok seviyorum, severek yapıyorum.

İş hayatınızla ilgili olarak konuşacak olursak neler söylemek istersiniz?
2000  yılında okuldan mezun oldum. 2001 şubat ayında bir mühendislik firmasında çalışmaya başladım. 2004 yılında ise Kamelya Mühendislik firmasını kurdum. 2004 yılında maden teknikeri olan eşimİlhami bey ile evlendim. Daha sonra beraber çalışmaya başladık. 2007 yılında sondaj makinemizi aldık. İşi tamamen kendimiz yapar hale geldik. Zemin etütleri ve imar planına esas jeolojik ve jeoteknik etüt çalışmaları yapıyoruz. Samsun ve bölgeye hizmet veriyoruz.

Firma olarak zemin etüdü konusunda Samsun ve bölgede belirli bir seviyedeyiz. Bölgede bir markayız. Ekipmanımızı gün geçtikçe artırıyoruz. Gelişen teknolojiyi takip eden bir ekibiz.İşimizi iyi yapan bir firma olduk ve her zaman böyle anılmak isteriz.

Siz başarılı bir iş kadını olmanızın yanında aynı zamanda siyasetçi kişiliğinizle de biliniyorsunuz. Bir siyasetçi olarak Samsun'u nasıl görüyorsunuz? Samsun'un eksileri, artıları nelerdir?
Bugün dünyaya baktığımızda şehirlerin bir yarış içerisinde olduğunu görüyoruz. Samsun evet son 12 yıl öncesine göre daha iyi durumda. Hükümetimiz özellikle ulaşım ve sağlık alanında şehrimize önemli yatırımlar kazandırdı.


Ancak bana göre her şeyi hükümetten, devletten bekleyemeyiz. Daha önce devlet yatırımlarıyla ilk 7 içerisinde yer alan Samsun, daha sonra özel sektörün devreye girmesiyle maalesef yeterli özel sektör yatırımını çekememiştir. Bunun sonucu olarak da bugün istenilen seviyede değiliz. Daha önce bizim çok gerimizde olan Kayseri, Gaziantep gibi şehirler bugün bizden çok üst seviyede. Samsun sadece Samsun’da doğan insanların yaşadığı bir yer değil. Ülkemize değişik yörelerden insanlar gelerekSamsun’da yaşamayı tercih ediyor. Ancakbu konuda yeterli kaynak yok. Dolayısıyla bir birliktelik, ortak akıl çalışması yapılmalıdır. Samsun'un en büyük eksisi bu. Samsun'un artılarını ise saymakla bitiremeyiz. Anadolu'nun Rusya'ya açılan kapısı konumundaki Samsun, Türkiye'nin 4 ulaşım ağına sahip ender şehirlerinden. İki yanımız Türkiye'nin en büyük iki ovasıyla çevrili.

Limanımız Türkiye'nin en önemli limanlarından. Samsun, Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine çok yakın bir coğrafi konuma sahip. Yine Anadolu illerine merkez olacak şekilde yakınız. Ancak buna rağmen baktığımızda ihracatımız sadece 467 milyon 889 bin lira. Bu rakam Samsun için çok düşük.
Genç nüfusu da Samsun'un bir diğer artısı. Artık Yeni bir Türkiye var. Bu yeni Türkiye'de Yeni Samsun da olmalıdır. Yeni Samsun, bölgesine yön vermeli. Samsun neden ilk 10 il arasında yer almasın? Değişen dünyada güçlü bir şehir olmak için değişimi iyi analiz etmeliyiz. Eğer şu an değişimi yakalayamazsak inanın dünyanın çok gerisinde kalır ve sıradan bir şehir oluruz.
Samsun'u 2023, 2071 hedeflerinde yarışın gerisinde bırakmamak için şehir olarak birlikte hareket etmeliyiz.Bu şehir hepimizin. Samsun'da gelişimi birlikte sağlayabiliriz. Şehrimizde bu potansiyel fazlasıyla var. Samsun, diğer şehirlerle arasındaki mesafeyi ancak koşarak kapatabilir. Oturma ve yürüme lüksümüz yok.
Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız "Yeni Türkiye" için çalışırken bizler de "Yeni Samsun" için koşmalıyız.

Siz bir bayan olarak, kadınların siyasetteki yerini nasıl görüyorsunuz?
Nüfusumuzun yüzde 52'si bayan. Bayanların yerel yönetimlerde de sorunlarının dile getirilmesi, çözümlerin bulunması lazım. Kadınların siyasal hayata katılması, yönetime katılması, demokratik mekanizmalara dahil olmaları da onların en temel vatandaşlık haklarıdır. Kadınların sorunlarının çözümünde kadınlar daha aktif rol üstlenmelidir. Şuna inanıyorum, kadınlarını dışlayan, ikinci sınıf muamele yapan ülkeler ve şehirler asla ilerleyemezler. Bize göre kadın gelişirse o şehir ve o ülke gelişir. Kadınların hayatı farklı yorumlayışı, yaşama dair yeni ufuklar açmaktadır. Bu nedenle ben de bir kadın siyasetçi olarak şehrime hizmet etmekten onur duyuyorum. Ayrıca kadınların dünyadaki durumuna dikkat çekmek istiyorum. Bugün dünyada kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 51,1 iken bu oran Türkiye’de son yıllardaki olumlu gelişmelere rağmen yüzde 29,5 gibi oldukça düşük seviyede. Türkiye’de girişimci sayımızın sadece yüzde 7’si kadın. İşgücüne katılımda kadınların oranı erkeklerin oranının 3'te 1'i  kadar. Bunun yanı sıra kadınların yürüttüğü üst düzey kıdemli yönetici pozisyonlar yüzde 4,4 olarak tespit edilmiştir. Kadınların bulunduğu giriş düzey yönetici pozisyonlar yüzde 8 iken, orta düzey yönetici pozisyonlar yüzde 6 olarak bulunmuştur.

Yönetim kurullarında kadın üye bulunan firma oranı ise yüzde 22,8. Ancak bu şirketlerin arasında aile şirketleri mevcuttur ve kadının kendi ailesine ait bir şirkette yönetim kurulunda olma olasılığının fazla olduğu görülmektedir. Kanunlardaki eşitlikçi yapıya rağmen bugün okuma yazma bilmeyen her 10 kişiden 8'i kadın. Tarım alanında ücretsiz aile işçisi olarak çalışanların oranına baktığınızda durum oldukça vahim. Bu alanda, yani tabir-i caizse boşa çalışanların yüzde 80.5'ini kadınlar oluşturuyor. Bakın Samsun'un nüfusu 1 milyon 261 bin 810 kişi. Bunun 623.435’i erkek yani yüzde 49.4’ü. 638.375’i ise kadın, bu da yüzde 50.6’a tekabül ediyor. Ancak Samsun’da okuma yazma bilmeyen erkek sayısı yüzde 2 iken, kadınların yüzde 11’i okuma yazma bilmiyor. Kadınların siyasal yaşama katılımına gelince tablo ciddi anlamda olumsuz. Kadınların parlamentoda temsil oranı ise yüzde 14'ler seviyesinde. Samsun'da kadınların siyasal yaşama katılımında ise tablo yine olumsuz. 1990'lı yıllarda Tekkeköy ilçesine bağlı Büyüklü beldesinde iki dönem bağımsız belediye başkanı seçilen Aysel Şenel ile AK Parti'den seçilip parlamentoya giden Binnur Şahinoğlu ve Prof. Dr. Tülay Bakır'dan başka isim yok. Yine Samsun'da yüksekokul mezunu erkek sayısı 40 binden fazla, kadın sayısı ise 28-29 binler civarında.

Bu istatistiklere baktığımızda Samsun'da kadın siyasetçi sayısını artırmamız gerektiğini bir kez daha anlıyoruz. Ben bürosunda oturan sadece teknik işlerle uğraşan bir insan değilim. Sürekli insanların içinde olmayı, insanları dertlerini dinlemeyi seviyorum. Benim mizacım böyle. Toplumsal sorunların dışında kalamıyorum.Bananeci bir yapım yok. Onun için bu toplumun tüm dertleri benimde derdim sevinçleri sevincim. Sürekli bu halkın içindeyim. Eğerinsanlarımızı iyi ve doğru anlarsak doğru şeyler yaparız insanımızı doğru anlamak için onlarla birlikte olmaya ihtiyacımız var. Bu millet kendisine tepeden bakanların değil kendi içinden birilerinin kendilerini temsil etmesini ister. Bu açıdan doğru kişi olduğumu düşünüyorum. Siyasete girmeye karar verirken de bu özelliklerim dolasıyla çalışmaya başlamıştım.

Siz aynı zamanda AK Parti Samsun Sosyal İşler Başkanlığı görevini yürüttünüz. Ne gibi çalışmalar yaptınız? Anlatır mısınız?
Öncelikle, tarihimizi gözden geçirecek olursak ayrımcılığın, kültürümüzde ve inancımızda yeri olmadığını görürüz. Biz, rahmetin varlıkların bütününü kuşattığı bir dünyanın, bir medeniyetin çocuklarıyız. Bizim ruhumuzun rengi merhamettir. Bizim, acılarımızın şifası merhamettir. Bu medeniyet öyle bir medeniyettir ki komşusu aç iken, tok yatmayı elinin tersiyle iter. İşte bu anlayışla Sosyal İşler Başkanlığı olarak engellilerimize, şehit ailelerimize ve gazilerimize pozitif ayrımcılık temel ilkemizdir.

Biz görev süremiz içerisinde Yunus Emre gibi, "Dostun evi gönüllerdir, gönüller almaya geldik" diyerek nerede bir yardıma, şefkate ihtiyacı olan varsa oraya koştuk. Bakın neler yaptık?
Şanlıurfa'daki Suriyeli mülteci kardeşlerimiz için "Sen Üşürken Ben Uyuyamam" kampanyası kapsamında 17 ilçemizin Sosyal İşler Başkanları ile toplantı yaparak, Gençlik Kolları ile birlikte il merkezi ve ilçelerden yardımlar topladık. Giysi, yorgan, battaniye gibi 3 tır malzemeyi Şanlıurfa'ya gönderdik. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nın düzenlediği "Bir Kadın Değişir, Dünya Değişir" organizasyonuna temsili katılım sağladık. 17 Mart'ta Çanakkale Şehitlerini Anma Günü kapsamında İl Başkanımız ve yönetim kurulu üyelerimizle birlikte Türkiye Harp Malulü, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Samsun Şube Başkanlığı ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şubesini ziyaret ettik. 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü'nde şehitlerimizi unutmadık. 9 Nisan'da Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında Fahriye Kemal Kızılot Otistik Okulu'nu ziyaret ettik ve buradaki yavrularımızla vakit geçirip, onlara moral vererek gönüllerinde iz bıraktık. 2 Mayıs'ta Samsun'um-1 Gemisi'nde otistik çocuklar, onların aileleri ve aynı zamanda okullarında görevli eğitimcilere kahvaltı vererek biraraya geldik. Ayrıca 18 Haziran’da Canik Kültür Merkezi’nde “Ben Engelliler İçin Ne Yapabilirim” adı altında, Genel Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın da katılımıyla Akülü Engelli Aracı Dağıtım Töreni düzenledik. Sadece, sosyal yardımlardan ibaret olmayan Sosyal Politika kavramı, AK Parti hükümetimizle birlikte günümüzde artık tam karşılığını bulmuştur. AK Parti’nin geliştirdiği sosyal politikalar sayesinde yaşlı, engelli, mağdur her vatandaşımız sorununu çözmeye bir muhatap bulabilmektedir. 2002 öncesinde hayal gibi görünen birçok hizmet, birçok uygulama artık işler haldedir.

Elif hanım son günlerde medyada milletvekilliği aday adaylığınız haberleri yer alıyor? Bu konu ile ilgili neler söylemek istersiniz?
Kadınların siyasette daha fazla söz sahibi olması için partimiz kadın vekil sayısını artırma adına yoğun çalışmalar yapmaktadır. Samsun'da milletvekili adayı olacak en az 2 kadın siyasetçiden biri olmak için bu yola çıktım. Şimdi biz de sahadaki yerimizi alıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakanımız Davutoğlu'nun dimdik yanındayız. AK Parti'nin milletine sunduğu hizmetlere katkı vermek istiyorum.

Siyasete kadın eli daha fazla değmeli. Meclisteki kadın vekil sayısı arttıkça daha güzel şeyler yapacağımızı düşünüyorum. Bilgimi birikimimi enerjimi bu millet için bu ülke içi sonuna kadar harcamaya hazırım.

Doğru bir liderlikle hak yolunda bir hizmet neferi olarak milletvekilliğine, bu milletin sözcülüğüne aday olacağım inşallah.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2015, 13:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4