Hemşirelik Bölümünde Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk Zamanı

Öğrencilerinin; hem toplumsal ve kişisel anlamda gelişmelerini hem de sosyal ve sivil yükümlülüklerini güçlendirmeyi amaçlayan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, farklı projeler serisiyle toplumsal duyarlılığa hizmet ediyor.

Hemşirelik Bölümünde Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk Zamanı

Üniversite, sivil toplum kuruluşları ve diğer kurumlar arasında iyi örnek teşkil edecek iş birliklerini de gözeten söz konusu projelerde, öğrencilerin sosyal sorumluluk ve girişimcilik potansiyellerinin toplumsal faydaya dönüşmesi temel amaçlar arasında yer aldı.
Kanserde Farkındalık: "Bir Durak Bir Ömür Sağlık"
Hemşirelik Bölümü "Toplumsal Duyarlılık Çalışması Dersi" kapsamındaki çalışmalardan biri olan "Bir Durak Bir Ömür Sağlık“ isimli kanser farkındalık projesinde 4. sınıf öğrencileri, uygulama merkezi olarak seçilen Van'ın Çaldıran ilçesi için kanser taramalarına yönelik bilgilendirici afişler hazırladı.
Çaldıran İlçe Sağlık Müdürlüğünün desteği ile ilçedeki duraklara asılan afişlerle toplumdaki kanser farkındalığı arttırılmak hedeflendi. Proje merkezinin belirlenmesinde eğitim seviyesi ve kanser mortalite (ölüm) oranı göz önüne alındı. Projeyi uygulayan Hemşirelik Böümü 4. sınıf öğrecileri ayrıca, hastalığa karşı toplumsal farkındalığı yükseltmek adına @kanseri_erkentani İnstagram hesabı ile kitlelere ulaşmaya çalıştı.
Söz konusu dersin yürütücüleri Hemşirelik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Öge İşeri ve Öğr. Gör. Dr. Belgin Şen Atasayar, projeyle ekip çalışması ruhunu harekete geçirmeyi ve hayatları boyunca yararlanıp paylaşabilecekleri deneyimleri öğrencilere kazandırmayı planladıklarını dile getirdiler.
"Bir Yanımız Sokakta" toplumsal duyarlılık çalışması
Hemşirelik Bölümünün bir diğer çalışmasında 4. sınıf öğrencileri, geliştirdikleri “Bir Yanımız Sokakta” adlı sosyal sorumluluk projesiyle sokaklarda yaşayan hayvanlar için harekete geçti.
Hemşireliği Güçlendirme Sempozyumu'nda Lisans Öğrencileri Bildirileri arasında ikincilik ödülünü alan projede öğrenciler, öncelikle sokaklarda yaşayan hayvanların beslenmesiyle ilgili sorunları tespit ederek bunların çözülmesi için faaliyetlerde bulundu. Bu amaç uğrunda sokaklarda yaşayan hayvanların doğru beslenmesi konusunda toplumu bilinçlendirmek için broşürler tasarlayan öğrenciler çeşitli platformlarda da yüz yüze eğitimler gerçekleştirdi. Aynı zamanda proje kapsamında gönüllülerce bağışlanan mamaları, kendi ürettikleri kapları kullanarak sokaklarda yaşayan hayvanlara ulaştıran hayvansever öğrenciler, İnstagram’da @biryanimizsokakta adlı proje hesabı üzerinden hayvanların beslenmesi ve projenin gidişatına dair paylaşımlarla kamuoyu oluşturmaya çalışarak sokak hayvanlarının ihtiyaçları hakkında farkındalık yarattı.
"Toplumsal Duyarlılık Çalışması Dersi" yürütücüleri Dr. Öğr. Üyesi Öge İşeri ve Öğr. Gör. Dr. Belgin Şen Atasayar, proje sayesinde sokak hayvanlarının temel sorunlarından beslenme ile ilgili toplumsal hassasiyet yaratmaya gayret ettiklerini belirterek muhtaç hayvanlara destek olmanın vicdani bir sorumluluk olduğunu hatırlattılar.
"Toplumsal Cinsiyet Eşitliği: Hastalıkta Sağlıkta Eşitlik"
4. sınıf Hemşirelik Bölümü öğrencileri, ortaya koydukları "Toplumsal Ci̇nsi̇yet Eşi̇tli̇ği̇: Hastalıkta Sağlıkta Eşi̇tli̇k" projesinde de toplumsal cinsiyet eşitliği algısı ve mekanizmalarının geliştirilmesine dikkat çekmeye çalıştılar.
Yürütücülüğünü Hemşirelik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Özge İşeri ve Öğr. Gör. Dr. Belgin Şen Atasayar'ın üstlendiği "Toplumsal Duyarlılık Çalışması Dersi"nin kapsamındaki projede 15-49 yaş arasındaki bireylere Prof. Dr. Özen Kulakaç danışmanlığında hazırlanan materyaller yardımıyla çevrim içi (on-line) eğitim verildi. Eğitimde; biyolojik cinsiyet ve toplumsal cinsiyet kavramları, toplumsal cinsiyetteki kalıp yargılar ve toplumsal cinsiyet rollerinin neler olduğu, toplumsal cinsiyet rollerini etkileyen faktörler, toplumsal cinsiyet eşitliği ve eşitsizliği ile ayrımcılığı gibi konular işlendi.
Eğitimde ayrıca, toplumsal ve kişisel farkındalığın arttırılması yönünde toplumsal cinsiyet eşitsizliği üzerine epidemiyolojik (salgın hastalıklarla ilgili) veriler, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortaya çıktığı alanlar ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin nasıl sağlanacağına ilişkin detaylar da ele alındı.
Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kulakaç "Toplumsal cinsiyet eşitliği için bütüncül bir perspektifle eğitimler veriyoruz"
Hemşirelik Bölümü Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özen Kulakaç, projeye dair yaptığı konuşmada toplumsal cinsiyet eşitliğinin ülkemizde kurumsallaşarak süreklilik kazanması ve ana akımlaşmasının çeşitli bileşenleri barındırdığını vurgulayarak bu hedef doğrultusunda Bölüm olarak bütüncül bir perspektifle eğitimler verdiklerini söyledi.
"Teneffüs Kardeşliği"
4. sınıf Hemşirelik Bölümü öğrencileri, projeler dizisinde bulunan "Özel Eğitim Öğrencilerine Yönelik Farkındalık Projesi" ile özel eğitim alan öğrenciler adına farkındalığı, dikkati ve ilgiyi arttırmayı amaçladı.
Proje doğrultusunda, özel eğitim gören öğrencilerle onların akranı olan örgün eğitim öğrencileri "Teneffüs Kardeşliğii" adı altında haftada bir gün bir teneffüste buluştu.  Aynı zamanda, Zoom programı aracılığıyla dijital ortamda bir araya gelen özel ve örgün eğitim öğrencileri, birlikte vakit geçirerek birbirlerini daha yakından tanıdı.
Dr. Öğr. Üyesi Özge İşeri ile birlikte "Toplumsal Duyarlılık Çalışması Dersi"nün yürütücülerinden
Öğr. Gör. Dr. Belgin Şen Atasayar, proje dair bilgiler paylaşarak "Buluşmaların öncesinde ve sonrasında öğrencilerden alınan geri bildirimler incelendiğinde; projenin başarıya ulaştığı ve özel eğitim ile örgün eğitim öğrencilerinin birbirleri hakkında daha olumlu düşünce ve tutumlar içinde oldukları görüldü. Bu proje öğrencilerin; kendileri ve başkaları hakkındaki pozitif algısını güçlendirmek ve yanı sıra da mevcut ön yargıları kırmak için gayet uygun bir zemin hazırladı. Akademisyenler olarak toplumsal farkındalığı ve kişisel bilinci üst düzeyde tutmak için farklı, yenilikçi ve alternatif yollar bulmalıyız. Emeği geçen bütün hocalarıma ve öğrencilerimize şükranlarımızı iletiyoruz." diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344