Alerjik şikayetleri artanlar uzman hekime başvurmalı

VM Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Prof. Dr. Şevket Özkaya, "Öksürük, ateş, nefes darlığı çeken, düzelmesi geciken ve iyileşmeyen her hasta göğüs hastalıkları uzmanına görünmelidir” dedi.

Alerjik şikayetleri artanlar uzman hekime başvurmalı

Bahar mevsiminin kısalması sonucunda gün içinde 4 mevsimi yaşatacak kadar ısı ve çevre değişikliği yaşanmasının insanları olumsuz etkilediğini belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Prof. Dr. Şevket Özkaya, “Artık mevsimlerin, iklimlerin birbirine karışması ile çevresel değişikliklerden etkilenen hastalıklar da birbirine karışıyor. Öksürük, ateş, nefes darlığı çeken, düzelmesi geciken ve iyileşmeyen her hasta göğüs hastalıkları uzmanına görünmelidir” dedi.
VM Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Prof. Dr. Şevket Özkaya 5-11 Haziran Dünya Alerji Haftası dolayısıyla bilgilendirmede bulundu.
ANİ MEVSİM GEÇİŞLERİ ETKİLİ OLABİLİYOR
Haziran ayının, hem alerji hem de çevre farkındalık etkinliklerinin ortak ayı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Özkaya, “Yıllar önce uzmanların söylediği gibi dünyada küresel çevresel ve iklim değişiklikleri travma düzeyinde afetlerle kendini gösteriyor. Mevsimlerin geçiş dönemleri olan ilkbahar ve sonbahar mevsimleri hızla kısalıyor. Yıl boyu sıcak ve serin dönem yaşanacak. Bunun arasında geçişler ani olduğu için sert rüzgarlar, yağmurlar ve afetlerle karşı karşıya kalıyoruz. Artık ilkbahar ve sonbahar mevsimleri 3 ay değil, günler içinde 4 mevsimi yaşatacak kadar kısaldı. Belki de daha sonra ortadan da kalkacak. Onun yanında soğuk bir kış ve sıcak bir yaz olacak” şeklinde konuştu.
ALERJİK ŞİKAYETİ ARTANLAR UZMAN HEKİME BAŞVURMALI
Bahar mevsiminin kısalması ve gün içinde 4 mevsimi yaşatacak kadar ısı ve çevre değişikliğinin insanları olumsuz etkilediğini ifade eden Prof. Dr. Şevket Özkaya, “Artık bahar aylarında gördüğümüz alerjik şikâyetler yerini zatürre ve bronşite bırakıyor. Hastalar öksürük ve nefes darlığı şikâyetlerinin alerjik mi yoksa başka bir hastalık mı olduğunu anlamıyor. Artık mevsimlerin, iklimlerin birbirine karışması ile çevresel değişiklerden etkilenen hastalıklar da birbirine karışıyor. Öksürük, ateş ve nefes darlığı çeken ve düzelmesi geciken, iyileşmeyen her hastanın mutlaka göğüs hastalıkları uzmanına görünmeleri gerekiyor” diyerek açıklamalarını sonlandırdı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344