banner341

ALS Hastalığı Belirtileri Nelerdir? ALS Hastalığı Tedavisi

Açılımı amyotrofik lateral skleroz olan ALS hastalığı, günün en çok araştırılanları arasında öne çıkıyor. Bizde sizin için bu hastalıkla ilgili bilgileri derledik.

ALS Hastalığı Belirtileri Nelerdir? ALS Hastalığı Tedavisi ABONE OL

Hemen hemen her yaşta görülebilecek olan bu rahatsızlık, merkezi sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından dolayı oluşan bir hastalıktır.

ALS hastalığı belirtileri başlangıçta her hastada aynı olmamakla beraber, kolda ya da bacakta güçsüzlük, incelme şeklinde ortaya çıkar. Haberimizden, ALS hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

ALS Hastalığı, ALS ilerleyici kas güçsüzlüğü yapan bir hastalıktır. Temel nedeni kasları kontrol eden motor nöronlar denilen sinir hücrelerinin ölmesidir.

ALS Hastalığı, erişkinlik döneminde her yaşta bağlayabilir ancak genelde 40-70 yaş arası görülür.

Motor nöron denilen sinir hücreler, medulla spinalis denen omuriliğin ön boynuz bölgesinde yer aldığından hastalığın ismine motor nöron hastalığı veya ön boynuz hastalığı da denir.

Kasları hareket ettiren motor nöronların kaybına bağlı olarak kaslarda ilerleyici bir güçsüzlük oluşur.    

ALS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
ALS Hastalığı kendini genelde ilerleyici kas güçsüzlüğü şeklinde gösterir. 
İlerleyici kas güçsüzlüğü;
Ağır objeleri kaldırmada zorluk, 
Çabuk yorulma,
Eşyaları kaldıramama şeklinde gösterebilir. 
Yutma güçlüğü
Solunum güçlüğü
Kaslarda erime ve incelme 
Kaslarda çok sık seğirme Ancak kas seğirmesinin normal bireylerde de sıklıkla görüldüğü ve kesin olarak ciddi bir hastalığa işaret etmediği unutulmamalıdır.

Genetik Geçişli Bir Hastalık Mıdır?
ALS Hastalığının bazı genetik tipleri vardır. Belirli genetik mutasyonları taşıyan ailelerde sık ALS görülebilir.  Ancak genetik olgular toplam olguların çok küçük bir bölümünü oluşturmaktadır. Yakınlarından birinde  ALS görülen kişilerin hastalığın kendilerinde de görülmesinden korkmasına gerek yoktur. Çünkü ALS vakalarının yalnızca yüzde 10 u genetik nedenlerle ALS olmaktadır. Geri kalan yüzde 90 hasta ise yakınlarında herhangi bir hastalık olmamasına karşın bu hastalığa yakalanmaktadır.

Nasıl Tedavi Edilir?
Hastalığın tamamen yok edilmesini sağlayan ve tam şifa şansı tanıyan bir tedavi henüz bulunmamaktadır. Ancak bu hastalık üzerine yoğun araştırmalar yapılmakta olduğundan sürekli yeni tedavilerin bulunma olasılığı vardır. ALS hastalığında hastalığın ilerlemesi üzerine etkili olduğu bilinen riluzol isimli ilaç kullanılır. Bu ilacın hastalıktaki kas gücü kaybını önemli bir miktar yavaşlattığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Hastalığın tedavisi için edaravone isimli  ilaç da geçen sene ABD'de kullanım için onaylanmıştır. 

Bu ilaçlar dışında ALS hastalığında sık görülen solunum sıkıntıları için önerilebilecek tedaviler bulunmaktadır. Özellikle gece yaşanan solunum azalması hastaların hayat kalitesini olumsuz etkileyebileceğinden erken dönemde önlem alınması önerilir. Hastalığın ilerleyen evrelerinde yutma güçlüğü, kas erimesi, soluk almada güçlük gibi durumlar için de özel tedaviler gerekebilir.

Hastalara Tavsiyeler
ALS tanısı konulan hasta ve yakınlarının bu tanıyı mutlaka birden fazla doktordan görüş alarak teyit ettirmesi önerilir. Bunun nedeni birçok hasta başka hastalıkların ALS gibi bulgu vermesi ve ALS'yi taklit edebilmesidir. ALS Hastalığının kesin bir tedavisi olmamasına karşın kas güçsüzlüğü yapan bir çok hastalığın tedavisi vardır. Bu nedenle öncelikle tanının kesinleştirilmesi gerekir. ALS Hastalığı tanısı olan hastaların ve yakınlarının hastalık sürecinde duygusal açıdan yıpranma ve zor zamanlar geçirme olasılıkları fazladır. Bu gibi durumlarda bir ruh sağlığı uzmanından da destek alınması önerilir.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4