Ani değişken havalar süper bulaşıcılığı tetikleyebilir

Hava koşullarının değişkenliğinin sağlığımıza etkileri hakkında bilgilendirmelerde bulunan Liv Hospital Samsun İç Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Özkan Akyol, “Hastalık getiren hava değişimleri, süper bulaşıcı olarak bizlerin hayatını olumsuz etkilemekte ve hayat konforumuzu düşürmektedir” dedi.

Ani değişken havalar süper bulaşıcılığı tetikleyebilir

Bu yıl yaz mevsimi değişken hava koşullarıyla bizlere ‘merhaba’ dedi. Güne uyandığımızda hava güneşli ve çok sıcakken akşama hızla serinleyebiliyor, ertesi gün ise bir anda ısı düşerek yağmur görülebiliyor. Bu gibi hava durumlarının grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların habercisi olduğunu söyleyen Liv Hospital Samsun İç Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Özkan Akyol, “Hastalık getiren hava değişimleri, süper bulaşıcı olarak bizlerin hayatını olumsuz etkilemekte ve hayat konforumuzu düşürmektedir” diye konuştu. 
Kapalı ortamlar havalandırılmalı
Dışarı çıkarken mutlaka hava koşullarının değişkenliğini göz önünde bulundurarak giyinmemiz gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Özkan Akyol, “Sıcak havayı görüp ince giyindiğimizde mutlaka temkinli olmalıyız. Kapalı ortamlarda terleyip dışarı çıkıldığında halk arasında üşütme olarak nitelendirdiğimiz hastalıklara yakalanmaktayız. Bu dönemlerde çok dikkatli olmalı, kapalı ortamları havalandırmalıyız. Bir yandan sigaranın da hastalıkların etkisini artırdığını unutmamalı, sigaradan uzak durmalı, sigara içmiyorsak içilen ortamlardan uzaklaşmalıyız” ifadelerini kullandı. 
Doğru beslenmeyi ihmal etmeyin
Hastalıklara karşı tedbir almada en önemli noktalardan birinin doğru beslenme olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Özkan Akyol, “Her zaman olduğu gibi özellikle bu dönemde de beslenmemize ekstra dikkat etmeliyiz. Sebze, meyve ve protein tüketimi, mutlaka dengeli ve günlük olarak yapılmalı. Kahvaltısız güne başlanmamalı, her gün bir porsiyon meyve tüketilmeli. Günlük su tüketimimiz en az 2 litre olmalı ve doktor kontrolünde ihtiyacı olan kişilerin vitamin alımı yapmaları gerekmektedir” şeklinde açıklamasını sonlandırdı. 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4