Aşırı Yağlı Et Tüketimi Çarpıntı Yapıyor

Kurban Bayramı’nda et ve yağ tüketiminin dengelenmesi konusunda uyarılarda bulunan Liv Hospital Samsun Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Esra Tutal, “Kısa sürede yoğun miktarda et ve yağ tüketimi, çarpıntı, tansiyon yükselmesi ve kan şekerinde yükselmelere yol açabilir” dedi.

Aşırı Yağlı Et Tüketimi Çarpıntı Yapıyor ABONE OL

Kurban Bayramı’nda dikkatsiz beslenmek, özellikle şeker, obezite, yüksek tansiyon, kalp hastalığı olan bireylerde ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Bayramda aşırı et ve yağ tüketiminin istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini söyleyen Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Tutal, “Kısa sürede yoğun miktarda et ve yağ tüketimi, çarpıntı, tansiyon yükselmesi ve kan şekerinde yükselmelere yol açabilir. Ayrıca yine bu dört günlük sürede et ve yağ tüketiminin yanı sıra tatlı tüketimindeki artış da kilo alınmasına neden olabilir” diye konuştu. 
Şerbetli tatlılardan uzak durun
Bayramda nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda önerilerde bulunan Uzm. Dr. Tutal, “Diyabeti olan hastaların bayram ziyaretlerinde şerbetli tatlı tüketiminden kaçınmaları önemlidir. Şerbetli tatlı tüketiminden ziyade mümkünse az şekerli dondurma veya meyve tüketmeleri, içecek olarak ayran veya az şekerli ev yapımı komposto ya da bitki çaylarının tercih edilmesi, kan şekeri kontrolünün bozulmaması açısından gereklidir. Bilinçli bir beslenme programı, ara öğün tüketimine devam edilmesi ve diyabetik hastaların düzenli olarak kan şekeri takibine devam etmesi ile bayram dönemi sorunsuz bir şekilde geçirilebilir. Diyabetli hastaların doktorlarının verdiği diyet programlarına harfiyen uymaları sonucunda sağlıklı bir bayram geçirilecektir” ifadelerini kullandı.  

Gazeteniz Olsun

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4