Bakan Demircan: Tecrübelerimizi Pakistanlı kardeşlerimizle paylaşıyoruz

Sağlık Bakanı Demircan: “Sağlıktaki tecrübelerimizi Pakistanlı kardeşlerimizle paylaşmaya gayret ediyoruz”

Bakan Demircan: Tecrübelerimizi Pakistanlı kardeşlerimizle paylaşıyoruz

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Türkiye-Pakistan arasında organ nakli konusunda yapılan iş birliği çerçevesinde Türkiye'de karaciğer nakli olan Osama Ali Khan ve ailesini Bakanlıkta kabul etti.

Görüşme sonrası açıklama yapan Bakan Demircan, Türkiye olarak dost ve kardeş ülkelerin her zaman yanlarında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini belirterek, ülke olarak sağlıkta gelinen noktadan bütün insanlığın ve Pakistanlı Osama Ali Khan’ın istifade etmesinin kendileri için büyük bir onur olduğunu ifade etti.

“Osman kardeşimizden Türk milletinin Pakistan’a olan selamını götürmesini diliyoruz” diyen Bakan Demircan, “Milletimiz dost ve kardeş Pakistan’dan tarih boyunca kardeşliğini görmüş ve onlara her zaman kendi kardeşliğini göstermiştir. Pakistan ile Türkiye halkları kardeştirler. Bu kardeşliğin milletlerimizin geleceğine de hizmet edeceğine inanıyorum. Osman kardeşimiz gibi bundan sonra da karaciğer plantasyonu gibi tedavileri Pakistan’a sunma noktasında görevimizi devam ettireceğiz. Üzerimize düşeni yapacağız. O kardeşlerimiz de bizim aramızdaki dostluk köprüsünün mimarları olacaklar” diye konuştu.

Bakan Demircan’ın Osama Ali Khan’a Türkiye’yi nasıl bulduğunu sorması üzerine, Osama Ali Khan, Türk halkının çok kibar ve misafirperver insanlar olduğunu belirterek, “Türkiye’ye ayak bastığım andan beri Türk halkından yalnızca kibarlık ve misafirperverlik gördüm. Pakistan devletine de beni bu harika ülkeye gönderdiği için teşekkür ediyorum. Sizlere de teşekkür ediyorum. Böylesine mükemmel bir ülkede tedavi gördüğüm için kendimi bu konuda çok şanslı addediyorum” diye konuştu.

Türkiye ile Pakistan’ın sağlık alanındaki ilişkilerinin sadece hasta tedavisi ile ilgili olmadığını belirten Demircan, şunları söyledi: “Pakistan ile sağlık hizmetleri konusunda her türlü bilgi alışverişi, uzman değişimi ve hastane ve programların geliştirilmesi konusunda işbirliği halindeyiz. Bunları gederek geliştiriyoruz. Türkiye’nin sağlık alanında edindiği tecrübeleri Pakistanlı kardeşlerimizle paylaşmaya gayret ediyoruz”.

Pakistan ile Türkiye arasındaki işbirliği kapsamında Pakistanlı öğrencilerin Türkiye’deki tıp fakültelerinde yetişmeleri için çalışmaları sürdürdüklerini kaydeden Demircan, bu sayının daha da artırılarak Pakistan ile işbirliğinin daha da gelişmesi gerektiğini vurguladı.

Osama Ali Khan’ın babası Muhammed Javed Khan da oğlunu Türkiye’ye tekerlekli sandalye ile getirdiğini ve hiç umutlarının olmadığını belirterek, buradaki doktorların müdahalesinden sonra çocuğunun sağlığına kavuştuğu için büyük mutluluk yaşadığını ve çok duygulandığını söyledi. Baba Khan, Türkiye’ye ayak bastıklarından itibaren kendilerine yabancı bir ülkede olduklarını hissettirmeyen herkese teşekkür etti. 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2017, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner245

banner4

banner244