banner341

Başkan Öz; Yakında Eleman Bulamayacağız

Diş Teknisyenleri Derneği Başkanı Adnan Öz güven tazeledi!

Başkan Öz; Yakında Eleman Bulamayacağız ABONE OL

Samsun Diş Teknisyenleri Derneği olağan kongresini Oluşum Diş Laboratuvarı toplantı salonunda gerçekleştirdi. Tek liste halinde gidilen kongre de mevcut Başkan Adnan Öz yeniden başkanlığa seçildi.

Acilen diş protez meslek liseleri açılmalıdır!

Toplantıda bir konuşma yapan Adnan Öz; “Samsun Diş Protez üretiminde Türkiye’de ilk 5 şehrin içindedir. Bu bizler için gurur vericidir. Öncelikli sorunumuz eleman ve elemanları çalıştırabilme sorunudur. Böyle gider, tedbir alınmazsa 15 yıla kalmaz protez yaptıracak eleman bulunamayacaktır. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, diş protez mesleğinde insan unsuru her zaman önemli olacaktır. Diş protez üretiminin diğer sektörlere göre kendisine has özel durumu vardır. Bizler kendi elemanımızı kendimiz yetiştirmek istiyoruz. Diş Teknisyenliği Ön Lisans mezunları teorik olarak iyi durumda olsalar da pratikte bizim tempomuza ayak uyduramıyorlar. Birçoğu farklı mesleklere yöneliyorlar. Kendi elemanımızı kendimiz yetiştirirsek istenilen başarıyı yakalayabiliriz." dedi.
Başkan Öz şöyle devam etti; Bugüne kadar belgesiz bile olsa, diş protez laboratuvarında çalıştığını belgeleyenlere, işyeri açma hakkı tanınmasa bile personel olarak çalışma hakkı sağlanmalıdır. Halihazırda mevcut diş protezleri yaptırabilecek başka yetişmiş personel yoktur. İvedilikle Samsun, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi diş protez yapımında merkez olmuş illerde diş protez meslek liseleri açılmalı ve haftada en az 20 saat Laboratuvarda staj zorunluluğu getirilmelidir çünkü diş protez mesleği parmak marifeti ile yapılmaktadır. Parmakların herhangi bir işe yatkın olması için iş ile parmaklar erken yaşta buluşmalıdır. Bunun yanında meslek lisesi mezunları yardımcı personel olarak mesleğini icra edebilmelidir. Laboratuvar açabilmek için Ön Lisans şartı aranabilir.
Yönetim kurulu ise şu isimlerden oluştu.
Cevdet Akdoğan, Mehmet Öncel, Mustafa Dolgun, Muzaffer Yekta, Celal Yılmaz, Fatih Çetin, Mustafa Maden, Selahattin Tel, Şenol Gür.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2019, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4