banner341

Bebeğiniz ile erken tanışın!

Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. S. Erdem Özhan, hamilelik sürecinde 4 boyutlu ultrasonun öneminden söz etti.

Bebeğiniz ile erken tanışın! ABONE OL

Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. S. Erdem Özhan, hamilelik sürecinde bebeğin dış görüşünü yüzeyini daha iyi değerlendirme ve erken dönemde tanımlama yönünden 4 boyutlu ultrasonun önemli olduğunu söyledi. 

Hamilelikte 4 boyutlu ultrasonun önemini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. S. Erdem Özhan, "Ultrason doğmamış çocuğu ana rahiminde direk izlemek için tek yöntemdir. Kullandığımız klasik 2 ve 3 boyutlu ultrasonlarda bebeğin iç organlarını görüyoruz, 4 boyutlu ultrasonun avantajı ise bebeğin dış görüşünü yüzeyini daha iyi değerlendirme ve erken dönemde tanımlamamızı sağlıyor. Bebeğin cinsiyetinin erken tayininde daha erken görebiliyoruz. 

Karnın duvar efekleri, yarık dudak gibi bebeğin yüzündeki anomalileri, beyin omurilik oluşumlarındaki açıklıkların daha erken ve kolay tanımlamamızı sağlıyor. Bu yüzden de 4 boyutlu ultrason gebelikte oldukça önemlidir. 

Hamilelik sürecinde özellikle anne ve baba adaylarının doğmamış bebeklerinin gerçek görünümünü görmeleri ile normalde doğumdan sonra kurulması beklenen duygusal bağların daha önceden oluşmasını, psikolojik olarak da moral ve motivasyon sağlamaktadır. " diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4