Bitkisel ürün kullananlar dikkat

İlaçlardan farklı olarak bitkisel ürünler kullanılmadan önce test edilmezler ve dolayısıyla güvenli değildir diyen Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Dahiliye Uzmanı Uz. Dr. Mehmet Emin Erdem, sağlık problemleri için bitkisel ilaçlara başvuranların çok dikkatli olması gerekmektedir.

Bitkisel ürün kullananlar dikkat ABONE OL

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Dahiliye (İç Hastalıkları) Uzmanı Uz. Dr. Mehmet Emin Erdem, halk arasında sıkça kullanılan bitkisel ürünlerin zararları ve tüketirken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

Bitkisel ürünler ilaçlardan güvenli değildir diyen Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Dahiliye (İç Hastalıkları) Uzmanı Uz. Dr. Mehmet Emin Erdem,"Bitkisel ürünlerde zayıflama ilaçlarından, aktarlarda satılan karışımlara, zayıflama çaylarına kadar çok geniş bir pazar söz konusudur. Birçok bitkisel kaynaklı ürünler yıllardır kullanılmakta ve yararlı olduğu bilinmektedir. Bununla beraber bazı bitkisel ürünler kullanıcılar üzerinde ciddi yan etkilere neden olabilmektedir. Dikkat edilmelidir ki, bitkisel ürünler ilaçlardan daha güvenli değildirler. Hepsi olmamakla beraber bitkisel ürünlerin çoğu zararlı etkiler göstermektedirler. Ticaretini yapanlar kullanıcılara bu bitkisel ürünlerin çoğunun natürel oldukları söylemektedirler.

İlaçlardan farklı olarak bitkisel ürünler kullanılmadan önce test edilmezler ve dolayısıyla güvenli oldukları söylenemez. Bu ürünlerden bazıları toksik maddeler ve polen içerir ki; bu durum bazı kişilerde hastalıklara neden olabilmektedir. Bazılarının içerisinde üzerindeki etikette belirtilmeyen steroid ve östrojen gibi maddeler bulunabilmektedir. Bir kısmının içerisinde ise arsenik, civa, kurşun ve pestisid gibi zehirli maddeler bulunabilmektedir." dedi.

Bitkisel ürünlerde dikkat edilmesi gerekenler

Kullanılan Bitkisel ürünlerde dikkat edilmesi gereken Durumlar hakkında bilgi veren Uz. Dr. Mehmet Emin Erdem, " Bir bitkisel ürünün üzerinde doğal olduğunu belirten bir etiketin bulunması onun güvenli olduğunu göstermez. Örneğin kava ve eşek kulağı bitkisi ciddi karaciğer hastalığına neden olabilmektedir.

Bitkisel ürünler bir ilaç gibi düşünülerek, doğru kullanılmadığında veya büyük miktarlarda alındığında ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

Hamile kadınlar veya emziren anneler özellikle dikkatli olmalıdırlar. Çünkü bu ürünler ilaç gibi etki gösterebilirler. Bazı bitkisel ürünler ilaç gibi etki gösterdiğinden, kullanılan ilaçlarla etkileşerek, zararlı olabilmektedirler. Birçok bitkisel kaynaklı ürünlerin içerisindeki aktif madde bilinmemektedir. Bu ürünlerin içerisinde onlarca, yüzlerce madde veya bileşik bulunmaktadır. Bilim adamları faydalı olduğu ileri sürülen ürünler içerisindeki bileşenleri tespit etmeye çalışmaktadırlar. Yapılan araştırmalar sonucu bitkisel ürünlerin etiketleri üzerinde belirtilen bileşiklerin haricinde daha birçok maddeler tespit edilmiştir. Bazı bitkisel ürünlerin içerisinde metaller, etiketsiz ürünler, mikroorganizmalar ve diğer maddeler bulunmaktadır." diye konuştu.

Bitkisel ürünler sizi hasta edebilir

Bitkisel ürünlerin hasta edebileceğine dikkat çeken Uz. Dr. Mehmet Emin Erdem sözlerine şöyle devam etti: "Tedavi veya destek amacıyla kullanılmakta olan yüzlerce bitkisel ürün mevcuttur. Bunlar içerisinde en çok bilinenler; sinameki, bitkisel çaylar, papatya türleri, yosun hapları, kondriotin sülfat, ekinezya, efedra, garlik, ginkgobiloba, ginseng, kava, glukozamin, melatonin ve fitoöstrojenlerdir.

Sık kullanılan ilaçlardan biri olan sinameki, vücuttaki suyun atılmasını hızlandırıcı etkiler içermektedir. Kullanılan diüretik çaylar (zayıflama ve form çayları) bağırsaklarda bulunan “mikrovillus” adı verilen tüycüklerin kısalmasına ve düzleşmesine, dolayısıyla kabızlığa yol açmaktadır. Sinameki kullanıldığı durumlarda besin öğelerinin emilimlerinde sıkıntılar yaşanabilir. Mesela potasyum emilimi azalınca kalp kaslarına olumsuz yönde etki eder. Sonuç, kalp hastalığına kadar gidebilir.

Özellikle Zayıflamak için Kullanılan Yosun Haplarında Ciddi Yan Etkiler Söz Konusudur

Bu tip hapların içerisinde “sibutramin” adlı iştah azaltıcı bir madde yer almaktadır. Gerçekte insanlar yosunla değil sentetik bir madde ile zayıflıyorlar ve madde kontrolsüz kullanıldığı için birçok kişinin ölümüne yol açmıştır. Doğadan toplanan mantarlar ile zehirlenen insanlara yönelik haberler basında bol miktarda mevcuttur. Doğadan toplanan ve demlenerek içilen papatyalar da kimi zaman ciddi zehirlenmelere yol açabilmektedir. Çok çeşitli papatya türlerinden bazıları böcek öldürücü, bir başkası migren, diğeri ise soğuk algınlığı tedavisi amacıyla kullanılmaktadır."

Yaşlılar ve hastalar özellikle dikkat etmeli

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Dahiliye (İç Hastalıkları) Uzmanı Uz. Dr. Mehmet Emin Erdem, son olarak, "Kullanılmakta olan bu bitkisel ürünler bazı hastalık durumlarında güvenli değillerdir. Bu ürünler özellikle yaşlı kişilerde tehlikeli olabilmektedir. Dolayısıyla bitkisel kaynaklı ürünleri aşağıdaki sağlık problemi olanlar kullanırken çok dikkatli olmalıdırlar.

*             Kanama problemi olanlar

*             Kanserli hastalar

*             Şeker hastalığı olanlar

*             Prostat rahatsızlığı olanlar

*             Sarası (epilepsi) olanlar

*             Göz tansiyonu (glokom) olanlar

*             Kalp hastalığı olanlar

*             Hipertansiyonu olanlar

*             Psikiyatrik hastalığı olanlar

*             Parkinson hastalığı olanlar

*             Karaciğer hastalığı olanlar

*             Felçli hastalar

*             Tiroid hastalığı olanlar

*             Bağışıklık sistemi yetmezliği olanlar.

Bitkisel ürünleri kullanan ve cerrahi müdahale geçirecek olan kişiler bu durumu mutlaka doktoruna belirtmelidirler. Çünkü bitkisel ürünler kanama ve anestezide bazı sorunlara yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda bitkisel ürünün iki hafta önceden kesilmesi gerekmektedir.

Bitkisel ürünler özellikle böbrek ve diyaliz hastalarında; kan basıncı, kan şekeri ve pıhtılaşma üzerine tahmin edilemeyen etkiler ve elektrolit dengesizlikleri nedeniyle zararlı olabilmektedir.

Bu bitkileri bu ilaçlarla kullanmayın!

*             Ekinezya; aspirin ve kortizon tipi ilaçlarla

*             Efedra; burun açıcı (dekonjestan) ilaçlar, kafein, tansiyon ve kalp ilaçları ile

*             Garlik; Aspirin ve romatizma ilaçları ile

*             Ginkgobiloba; aspirin, romatizma ilaçları, kan sulandırıcı ve idrar söktürücülerle

*             Ginseng; aspirin-romatizma ilaçları, kalp ilaçları, şeker hapları, idrar söktürücülerle

*             Glukozamin; idrar söktürücü ve insülinler

*             Kava; Parkinson ilaçları ve kan sulandırıcılarla

*             Melatonin; romatizmal ilaçlar, kortizon ve beta blokerler ile

*             Kondriotin sülfat; aspirin ile birlikte kullanılmamalıdır.

*             Yan Etkileri Göz Önünde Bulundurun

*             Ekinezya kullananlarda; mide rahatsızlığı, ishal, kabızlık, allerji,

*             Garlik kullananlarda bulantı, ishal, kanama, alerji

*             Ginseng kullananlarda baş ağrısı, uyku problemi, ürtiker, vajinal kanama, göğüslerde hassasiyet, tansiyon problemi

*             Ginkgobiloba kullananlarda mide rahatsızlığı, ishal, baş ağrısı, kanama, epilepsi, kramplar

*             Glukozamin kullananlarda mide rahatsızlığı, şişkinlik, gaz, ishal

*             Kava kullananlarda uyuklama, kaşıntı, karaciğer rahatsızlığı

*             Melatonin alanlarda uyuklama, baş ağrısı, depresyon, mide rahatsızlığı

*             Fitoöstrojen alanlarda meme ve rahim rahatsızlıkları, tiroid problemleri

*             Sarımsak ve zencefil gibi bitkiler kandaki pıhtılaşmayı azaltır. Bu nedenle cerrahi müdahalede bulunulacak kişiler ile aspirin ve ağrı kesici kullananların bu bitkisel ilaçları almaması gerekir.

*             Efedra alanlarda baş ağrısı, sinirlilik, tansiyon yüksekliği, felç ve kalp krizi görülebileceği unutulmamalıdır."

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2015, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4