Böbreküstü bezi tansiyonu mu?

VM Medical Park Samsun Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği'nden Prof.Dr.Mehmet Hulusi Atmaca, “Tansiyon” hakkında bilgilendirdi.

Böbreküstü bezi tansiyonu mu?

Prof.Dr.Mehmet Hulusi Atmaca  “Halk arasında “tansiyon hastalığı” olarak isimlendirilen ve erişkin nüfusun %25’ini etkileyen hipertansiyon kalp damar hastalıklarına bağlı ölümlerin önemli bir sebebidir. Hastalığın uygun önlem ve tedavisi bu ölümleri etkili bir şekilde azaltmaktadır. Etkili tedavi koşullarından biri de hipertansiyonun nedenini saptayıp nedene yönelik tedavi planlamasıdır. Hipertansiyonun %90 nedeni bilinmez, ancak %10 nedeni sekonder hipertansiyon olarak adlandırılan böbreküstü bezi hipertansiyonuna bağlı gelişir. Böbreküstü bezi başlıca 3 çeşit hormon salgılamaktadır. Bu hormonlardan birinin aşırı salgılanmasının söz konusu olduğu hastalıklarda “böbreküstü bezi hipertansiyonu” gelişir. Böyle hastalarda uygun ilaç tedavisi ile kan basıncı daha az ilaçla ve daha kolay kontrol altına alınabilmektedir. Ayrıca, uygun hastalarda aşırı çalışan böbreküstü bezinin cerrahi olarak çıkarılmasıyla hastaların çoğunda hipertansiyon düzelir ve ilaç tedavisine gerek kalmaz” dedi.

BU BELİRTİLERİ GÖRMEZDEN GELMEYİN!

Prof.Dr.Atmaca “O halde tansiyonu olan hastalarda kimlerin böbreküstü bezi hipertansiyonu açısından taranması gerektiği sorusu önem kazanır. Ataklar halinde tansiyonda ani yükselme ve düşmesi olanlar, üç adet veya daha fazla ilaca rağmen tansiyonu kontrol altında olmayanlar, aile bireylerinde yaygın tansiyon veya ani ölüm hikayesi olanlar, böbreküstü bezinde kitlesi olanlar, kan potasyum düzeyi düşük olanlar, anestezi, entübasyon, cerrahi, gebelik, anjiografi sırasında hipertansif atak ve açıklanamayan şok hikayesi olanlar, hipertansiyonun genç yaşlarda (20 yaş öncesi) başlaması, hipertansiyonun ileri yaşlarda (50 yaş üstü) başlaması, deride çürükler, mor çatlaklar ve kas güçsüzlüğü olanlar bu özelliklerden en az birini taşıyorsa böbreküstü bezi tansiyonu açısından Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanına başvurması gereklidir” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344