Boyun Fıtığı (Servikal Disk) Tedavisi İhmale Gelmez!

Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Naki Keleş, sıklıkla kolda ağrı, uyuşma, güçsüzlük gibi belirtilerle ortaya çıkan Boyun Fıtığı'nın (Servikal disk) tedavisinin ihmale gelmeyeceğini söyledi.

Boyun Fıtığı (Servikal Disk) Tedavisi İhmale Gelmez! ABONE OL

Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Naki Keleş, geçirilmiş travma, masa başında ya da bilgisayar karşısında uzun süreli boyunun kötü pozisyonda tutulmasıyla oluşan Boyun Fıtığı'nda (Servikal disk) tedavi süreci hakkında önemli bilgiler verdi.

BOYUN FITIĞI NEDİR, NASIL OLUŞUR?
Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Naki Keleş, "Servikal disk dediğimiz boyun fıtığı hastaları bize boyun ve kol ağrısı kolda uyuşukluk güçsüzlük şikayetleri ile başvurmaktadır.  Özellikle ağrı kesici adele gevşeticilerle geçmeyen çok şiddetli ağrılar ile bize başvurmaktadır. Biz hastamızın muayenesini yaptıktan sonra boyun imarı ve boyun grafiklerine göre tanı koymaktayız.

MEDİCAL TEDAVİ NASIL OLUYOR?
Hastaların tedavisinde öncelikli eğer nörolojik defizit yoksa yani kolunda hastanın güçsüzlüğü yoksa medikal tedavi önermekteyiz. Medikal tedavide adele gevşeticeler ağrı kesiciler ve antiinflamatuar ilaçlar, eğer omur ilikte bir ödem düşündüğümüzde kortikosteroidler medikal tedavi olarak önermekteyiz. Yine hastada nörolojik defisit dediğimiz kolda güçsüzlük yoksa bu hastalara fizik tedaviye de yönlendirmekteyiz.

BOYUN FITIĞINDA CERRAHİ YÖNTEM
4-6 hafta medikal tedaviye ve fizik tedaviye rağmen geçmeyen boyun ve kol ağrıları kolda uyuşukluğu olan güçsüzlüğü olan hastalara eyer bu şikayetini açıklayacak Mr sonucunda fıtığa rastlanırsa biz bu hastalara cerrahi önermekteyiz.  Cerrahide mikrodiskektomi yöntemi uygulamaktayız. Fıtık olan bölgeye boynun ön tarafından girilerek temizlenmektedir. Ve o bölgeye omurların çökmemesi için protez dediğimiz materyal yerleştirilmektedir.

İŞ GÜCÜ KAYBINI MİNİMUNA İNDİRMEK
Yapılan bu cerrahide hastalarımızı 1 gün yatırmaktayız. Hastaların şikayetleri dramatik olarak fıtıklarını aldığımızda kola giden sinirleri rahatlattığımız için ağrıları ve güçsüzlükleri geçmektedir.
Yaşam kalitesini oldukça arttıran bir ameliyat olup iş gücü kaybını minimuma indirmektedir.  Biz boyun fıtığında 2-3 hafta bir boyunluk kullanmasını önermektedir. İşe dönüşleri de 4-6 hafta içinde de işe dönüşlerini sağlamaktayız." diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4