banner341

Bu uyarıya dikkat! 15 Dakikayı Geçmesin

Liv Hospital Samsun Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nden Uzm. Dr. Harika Sönmez, “Çocuğunuzun duş süresi 15 dakikayı geçmesin. Her gün banyo yapılabilir ama haftada 1 kez şampuanla, diğer günler ise suyla yıkanması daha doğrudur” önerisinde bulundu.

Bu uyarıya dikkat! 15 Dakikayı Geçmesin ABONE OL

Egzamanın genelde 5 yaşından önce ortaya çıkan bir hastalık olduğunu vurgulayan Liv Hospital Samsun Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nden Uzm. Dr. Harika Sönmez, “Çocuğunuzun duş süresi 15 dakikayı geçmesin. Her gün banyo yapılabilir ama hafta 1 kez şampuanla, diğer günler ise suyla yıkanması daha doğrudur” önerisinde bulundu.

Egzama (atopik dermatit) yineleyen, ataklarla seyreden, kronik kaşıntılı bir deri hastalığı olarak biliniyor. Her yaşta görülmekle birlikte hastaların yüzde 90’nında 5 yaşından önce, yüzde 50’sinde ise erken bebeklik döneminde başlıyor. Egzama konusunda bilgilendirmede bulunan Liv Hospital Samsun Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nden Uzm. Dr. Harika Sönmez hastalığın genellikle ilk 2 yaşa kadar kendisini gösterdiğini söyledi. 

Uzm. Dr. Sönmez, “Doğallıktan uzak yaşam tarzımız bebeklerimizin hassas, alerjili ve bazı şeylere tepkili olarak dünyaya gelmesine sebep oluyor. Hayatımızın her alanındaki kimyasallar, katkı maddeleri derken işin içine genetik faktörler de eklenince atopik dermatit yaygınlaşarak artmaya devam ediyor. Hastalık bulaşıcı değildir fakat tekrarlayabilir” şeklinde konuştu. 

Gıda kökenli olabilir
Çocukların için kıyafet seçerken yüzde 100 pamuk, terletmeyen kıyafetlerin seçilmesi önerisinde bulunan Uzm. Dr. Harika Sönmez, “Kimyasallardan uzak durmalı ve kıyafetlerinizi yıkandıktan sonra iyi duruladığınızdan emin olmalısınız. Hava sıcaklıkları, banyo yaparken cildin tahriş edilmesi, sıcaklık değişimleri, süt ve süt ürünleri, diş çıkarma dönemi ve ateşli hastalıklar geçirilmesi gibi durumlar egzamayı tetikleyebilir” dedi.

Her gün şampuan kullanmayın
Çocukların banyo ve duş süresinin 10-15 dakikayla sınırlandırılması gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Harika Sönmez, şu uyarılarda bulundu: “Banyoda yumuşak sabunlar tercih etmeli ve çocuğunuzu yumuşak havlu ile kurulamalı ve doğru nemlendiricilerle nemlendirmelisiniz. Çocuğunuz her gün banyo yapılabilir ama hafta 1 kez şampuanla, diğer günler ise suyla yıkanması daha doğrudur. Atopik dermatit gıda kökenli de olabilir. Böyle bir durumdan şüphelendiğinizde alerji testi ile gıda alerjisi olup olmadığını öğrenmek için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bilinçsizce yapılan müdahaleler bebeğinizi iyileştiremeyeceği gibi farklı problemlerin yaşanmasına da neden olabilir."

 

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2020, 21:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4