banner433

Büyük Anadolu Hastaneleri'nden Anne Sütünün Önemi

Anne sütünün bebekler için ne kadar önemli olduğunu belirten Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk sağlığı ve hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Nazlı Karakullukcu Çebi, " Bebeklerde anne sütü ile beslenilen her ay % 4 oranında obezite riskini düşüyor " dedi.

Büyük Anadolu Hastaneleri'nden Anne Sütünün Önemi

Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk sağlığı ve hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Nazlı Karakullukcu Çebi, Doktorların neden anne sütünde ısrarcı olduğunu verdiği örneklerle anlattı.
Uzm. Dr. Nazlı Karakullukcu Çebi, 0-12 aylarda üst solunum yolu hastalıkları 4 ay sadece anne sütü alan bebeklerde hastaneye yatış % 72 azalıyor,  RSV bronşiolit seyri % 70 daha iyi olduğunu söyledi.
Uzm. Dr. Nazlı Karakullukcu Çebi sözlerine şöyle devam etti: "Eğer emzirme 6 ayı geçtiyse pnömoni riski 4 katı daha düşük olur. Orta kulak enfeksiyonu 3 aydan fazla sadece anne sütü alanlarda % 50 daha azdır. Anne Sütü almış bebeklerde ishaller % 63 azalıyor. Nedensiz beşik ölümleri: Dünya çapında çocuk ölümlerinin % 13’ü bu sayede azaltılabilir.
Anne sütü –Alerji ilişkisi: İlk 4 ay sadece anne sütü ile beslemek % 27 oranında alerjiden koruyor; hele ailede alerji varsa koruma etkisi % 42’ye çıkıyor. Obeziteye karşı koruyucu: Bebeklerde anne sütü ile  beslenilen her ay % 4 oranında obezite riskini düşüyor  Anne sütü almış kardeş, almamış kardeşe göre erişkin hayatında ortalama 7 kilo daha zayıf. Her iki tip diyabetten de koruyor: Tip 1 diyabet % 30, Tip 2 diyabet % 40 daha az görülüyor." diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344