Büyük Anadolu Hastaneleri'nden inmemiş testis uyarısı

İnmemiş testis zamanında ameliyat edilmezse ciddi sonuçları olur...

Büyük Anadolu Hastaneleri'nden inmemiş testis uyarısı ABONE OL

Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mithat Günaydın, % 3-4 erkek çocukta görülen ve ihmal edildiğinde ciddi sonuçları olan inmemiş testis hakkında bilgi verdi.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr.Günaydın, ‘’intrauterin dönemde, testis çocuğun karnının içindedir, doğumdan önce, inguinal (kasık) kanaldan geçerek skrotuma (torbaya) iner. Bu iniş gerçekleşmezse “inmemiş testis” denilen durum oluştuğunu’’ belirtti.

Doç.Dr. Günaydın, ’’İnmemiş testisin sonuçlarının son derece önemli olduğunun altını çizerek, “kasık kanalı veya karın bölgesindeki ısı, skrotum yani torbadaki ısıdan 1.5-2 derece daha fazladır. Bu nedenle ısıya maruz kalan testis dokusunda bozulma meydana gelir. Nasıl ki tavuk yumurtası sıcakta kalınca bir süre sonra bozuluyor, burada da aynı durum söz konusu. Bozulan testis dokusu sperm yapma yeteneğini zaman içinde kaybeder. Sonuçta sperm sayısı, kalitesi etkileniyor ve testis ısıya ne kadar maruz kalırsa infertilite yani çocuk sahibi olamama (Kısırlık) riski artıyor. İkinci sonuç, bu testisten erişkin yaşlara gelindiğinde testis kanseri çıkma olasılığı normale göre büyük oranda artmaktadır.

Tek taraflı inmemiş testisin tedavisi, kesinlikle cerrahi müdahaledir. Tek taraflı inmemiş testis tedavisinde hormon tedavisinin yeri yoktur. Çift taraflı inmemiş testislerde hormon tedavisi denenebilir.

             Ameliyat yaşı 6 aydan sonradır ancak 1 yaşından sonraya da bırakılmamalıdır. Testis kasık kanalında ne kadar uzun sure ısının etkisinde kalırsa zarar görme oranı artmaktadır. Çocukta, inmemiş testis ameliyatının önüne geçecek başka bir hastalık yoksa, anestezi almasını gecikterecek Üst solunum yolu enfeksiyonu, kansızlık gibi sorunları yoksa en kısa sürede opere edilmelidir. 5-6 saat açlık sonrası yaklaşık yarım saat-1 saatlik bir ameliyatla testis indirilebilir. Günü birlik ameliyatlardandır.

            Testis muayenede ele gelmiyorsa, öncellikle karın ve skrotal bölge ultrasonu yaptırmak gerekir. Sonuçta testis ele gelmiyorsa ya karın içindedir ya da ele gelmeyecek ve Ultrasonda da tespit edilemeyecek kadar küçülmüştür.

Ele gelmeyen testiste Mutlaka Laparokopik olarak (kapalı yöntem) inmemiş testis araştırılmalıdır.

Zaman zaman inen ve zaman zaman da yukarı kaçan testis için ne yapılmalıdır?

Bu duruma Utangaç (retraktil) Testis denilmektedir. Karar verilmesi zor durumdur. Testisin skrotumda ne kadar süre ile kaldığı, ne kadar süre ile yukarı kaçtığı takip edilmelidir. Özellikle, çocuk gece uyurken altı açılıp bakılmalı, gündüz bakılmalı, sonuçta 24 saatin yarıdan fazlasında skrotuma inen bir testisle karşı karşıya kaldığımızda ameliyat edilmesine gerek olmadığı düşünülür. Ya da kasık kanalından değilde skrotum üzerinden yapılan bir kesi ile testisi tespit etmek yeterli olacaktır.” diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2019, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4