Büyük Anadolu Hastanelerinden Bayramda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Büyük Anadolu Hastaneleri Beslenme ve Diyetisyen Uzmanı Elanur Yılmaz Akay, Ramazan Bayramı'nda sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu. Yılmaz, "Bayram da kısıtlamadan dolayı özellikle evde egzersiz yapılmasının oruç nedeniyle azalan metabolizma hızının artmasına yardımcı olacağını" söyledi.

Büyük Anadolu Hastanelerinden Bayramda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Ramazan ayı boyunca yeme alışkanlıklarında değişimler söz konusu olduğunu ifade eden Büyük Anadolu Hastaneleri Beslenme ve Diyetisyen Uzmanı Elanur Yılmaz Akay, "Huzur ve bereketin simgesi Ramazan Ayını geride bıraktık. Ramazan ayı ile birlikte değişen beslenme düzenini yeniden eskiye döndürme vakti ancak bayramda karşılaştığımız dayanılmaz lezzetlere hayır demekte oldukça zor. Bayram da dengeli beslenmek hem beden sağlığınız hem de ağırlık kontrolünüz için önemli.
Ramazan ayının sonlanması ile beraber tüketilecek yiyeceklerin miktarını aniden arttırmayınız. Öğün araları en az 2 en fazla 4-5 saat olacak şekilde düzenleyiniz.
Bayram da tatlı, çikolata tüketimine dikkat edilmeli, aşırı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır.
Tatlı tüketmek çok isteniyorsa hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

SU İÇİN EVDE EGZERSİZ YAPIN
Bayram boyunca; çay, kahve, meşrubat tüketiminin artması su tüketimini ikinci plana atmaktadır. Düzenli bir sindirim sistemi ve metabolizmayı canlandırmak için günde 8-10 bardak su içmeyi unutmayın.
Özellikle yaşlılar ve tansiyon hastaları gün boyu kahve ve çay tüketimlerine dikkat etmeli, günde 2 fincandan fazla kahve tüketmekten kaçınmalıdırlar.
Bayram ziyaretleri olmayacağı için mutlaka ev de egzersiz yapmanız fiziksel aktivitenizi arttırmak oruç nedeniyle azalan metabolizma hızının artmasına yardımcı olacaktır.
Bolluk,Bereket,Huzur ve En Önemlisi Sağlık İçinde Mutlu Bayramlar." Diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344