banner341

Çalışırken Boyun Fıtığı Olmayın !

Boyun fıtığı, boyun omurları arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi sonucu kola gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması ile oluşan hastalıktır. VM Medical Park Samsun Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği’nden Yrd.Doç.Dr.Elif Berber Menekşe boyundan parmak uçlarına kadar gelen ağrı ve uyuşma halinin boyun fıtığının en büyük belirtilerinden olduğunu belirterek, risk grupları ve hastalığın erken evrede teşhisi ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

 Çalışırken Boyun Fıtığı Olmayın ! ABONE OL

Maalesef bazı meslek dallarında çalışanlar bel ve boyun sağlığı açısından daha fazla risk altındadırlar. Boyun fıtığının genellikle banka görevlisi, öğretmen, tekstil personeli, fabrika çalışanı, inşaat işçisi, taşıma işçisi, şoför, temizlik işçileri, aşçı ve cerrahlarda görüldüğünü belirten  VM Medical Park Samsun Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği’nden Yrd.Doç.Dr.Elif Berber Menekşe, “bu durumlar boyun fıtığına meslek hastalığı dememize neden olmaktadır” dedi. Yrd.Doç.Dr.Berber Menekşe, konuya dair şu bilgileri verdi.


Boyun fıtığından korunma yolları stresten uzak durmak, spor yapmak (yürüyüş, yüzme, boyun egzersizleri vb), ani hareketlerde bulunmamak, bilgisayar başındayken, televizyon izlerken, otururken ve yatarken boynumuzu yanlış pozisyonda tutmamak olarak sıralanabilir. Uzun süren bu yanlış pozisyonlar boyun kaslarına ve sinirlere zarar verebilir. Yatarken uygun yastık seçmeli, bilgisayar ve televizyon karşısında doğru duruş sergilemelisiniz. Bilgisayar başında çalışmak zorunda kalan kişiler ise ekranı mutlaka göz hizasına, ve boynun düz pozisyonda durduğu bir konuma yerleştirmelidirler.
Hastalığın tanısında; klinik muayene bulgularının yanı sıra, röntgen, MR (Manyetik Rezonans), CT (Bilgisayarlı Tomografi) sıklıkla kullanılır. EMG dediğimiz sinirlerin elektro fizyolojik tetkiki gerekebilir. Tüm tetkik ve bulgular sonucunda ortaya çıkan tablo kişinin boyun fıtığı hastası olup olmadığını ortaya koymaya yardımcı olur.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2017, 11:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4